polariss
Mocna strona zdrowia zawiera
315137 produktów

Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Stomatolog przypomina, dlaczego prosty zgryz jest tak istotny.

Łatwiejsza higiena zębów

Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką, a nawet nicią do zakamarków, usunąć resztki jedzenia i gromadzącą się na zębach płytkę nazębną.

- Z powodu trudności z właściwym doczyszczaniem zębów szybciej gromadzi się kamień nazębny. Dlatego takie osoby są bardziej narażone na próchnicę, stany zapalne i choroby dziąseł wyjaśnia lek. stom. Robert Białach, zajmujący się ortodoncjąw gabinecie Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Lepsze zdrowie jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej to mniejsze ryzyko ubytków oraz problemów z dziąsłami. Proste zęby przywracają zgryzowi prawidłową funkcję np. gryzienie, żucie. - Redukujemy również ryzyko halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, ponieważ przy nierównym zgryzie, np. stłoczonych zębach, łatwiej gromadzą się bakterie i resztki jedzenia mówi ekspert.

Co więcej, nieprawidłowy zgryz sprzyja „zużywaniu” się zębów, których komplet powinien nam służyć całe życie. Takie zęby będą bardziej starte, kruche, szkliwo osłabione. Jeśli myślisz, że wizyty u stomatologa są kosztowne lub żmudne, to wiedz, że na dłuższą metę więcej czasu i pieniędzy stracisz na naprawę szkód, jakie nieprawidłowo ułożone zęby mogą spowodować. Terapia ortodontyczna może być również wymagana, gdy rozważamy wszczepienie implantów zębowych.

Lepsze zdrowie ogólne

Nieprawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyki i ewentualnych kompleksów na punkcie krzywych zębów. To również większe ryzyko dolegliwości takich jak bóle głowy, oczu, szyi, karku, zaburzenia trawienia, wady wymowy. Zaawansowane wady zgryzu mogą przeciążać cały układ mięśniowo-szkieletowy, zaburzać motorykę, a nawet wpływać negatywnie na  postawę ciała (np. większe ryzyko skrzywień kręgosłupa).

Stawy w lepszej kondycji

Nieleczone wady zgryzu są również niekorzystne dla dobrej kondycji szczęki i żuchwy, ponieważ mogą prowadzić do tzw. choroby okluzyjnej zębów. Co to takiego? Jest to zaburzenie pracy układu żucia, czyli zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. Może ona doprowadzić do m.in. starcia zębów, zwiększonego napięcia mięśni i dolegliwości bólowych.

- Nieprawidłowo kontaktujące się zęby, np. w konsekwencji wad zgryzu, zaburzają równowagę sił mechanicznych, obciążają nasze stawy i uniemożliwiają ich prawidłowe funkcjonowanie. Skutki mogą być opłakane: zgrzytanie zębami i ich ścieranie, zęby wychylające się do przodu, przeskakiwanie i trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, ból zębów przy nagryzaniu, a nawet bóle głowy, których często pacjenci nie łączą z kondycją jamy ustnej. Często to właśnie leczenie ortodontyczne pozwala doprowadzić do równego kontaktu zębów górnych i dolnych, a co za tym idzie redukuje nieprzyjemne dolegliwości – mówi stomatolog.

Większa pewność siebie

Krzywe zęby mogą odbierać pewność siebie, zaniżać samoocenę i wpędzać w kompleksy. Tyczy się to nie tylko nastolatków, ale również dorosłych pacjentów, którzy krzywy zgryz postrzegają jako jeden z największych defektów kosmetycznych.

Dziś więcej opcji niż kiedykolwiek

Jeśli od założenia aparatu powstrzymuje cię jego widoczność, to takie wymówki nie mają już racji bytu. Współczesna ortodoncja oferuje różnorodne opcje leczenia, wśród nich są zarówno klasyczne aparaty stałe, jak i ich bardziej dyskretne wersje: aparaty ceramiczne, szafirowe lub wykonane z kryształu górskiego.

Dla wstydliwych przewidzianesą  np. aparaty lingwalne (zakładane od strony podniebienia i języka, dzięki czemu są niewidoczne dla oka), trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie zębów w takim aparacie jest dużo trudniejsze niż przy aparacie założonym od strony policzkowej.Alternatywą dla aparatów stałych są natomiast nowoczesne alignery, czyli ruchome aparaty nakładkowe typu Invisalign.

- To, co wyróżnia alignery to mała widoczność i wysoka estetyka, ponieważ są wykonane z elastycznego, przezroczystego tworzywa, nie posiadają również charakterystycznych dla aparatów klasycznych – drucików oraz zamków. Do tego można je w każdej chwili zdjąć do posiłków, szczotkowania lub przed ważnym spotkaniem. Dlatego są komfortową opcją leczenia wad zgryzu dla pacjentów prowadzących aktywny tryb życia. Mogą ich również używać m.in. sportowcy i osoby uprawiające zawody publiczne, np. dziennikarze, politycy, modelki, wokaliści – przekonuje dr Białach.

Leczenie możesz rozpocząć w każdym wieku

Istnieje stereotyp, że aparaty ortodontyczne to domena nastolatków i w dorosłym wieku nie ma już sensu decydować się na korektę wad zgryzu.  Ale eksperci zgodnie przyznają, że nie ma górnej granicy wieku.

 – Leczenie ortodontyczne jest równie skuteczne u nastolatków, jak u osób dorosłych. Proces fizjologiczny przesuwania zębów jest tu taki sam, różni się jedynie tym, że dorośli mają gęstszą tkanką kostną niż dzieci, przez co leczenie może potrwać nieco dłużej. Terapię najlepiej rozpocząć około 13-15.roku życia, wtedy zgryz jest bardziej plastyczny i łatwiej poddaje się siłom mechanicznym. Ale równie dobrze na aparat ortodontyczny możemy się zdecydować w starszym wieku, nawet na emeryturze. Warunkiem jest dobry stan kości pacjenta i brak przeciwwskazań medycznych, np. dobra kondycja dziąseł  – zapewnia ortodonta.

I dodaje:- Czas leczenia zależy od zaawansowania wady zgryzu oraz wyboru metody, średnio jest to około 22 miesiące. Jeśli od dawna nierówne zęby są naszym kompleksem, to warto wykonać pierwszy krok i umówić się na wstępną konsultację ortodontyczną. Stomatolog przeprowadzi niezbędną diagnostykę i przedstawi opcje leczenia dostosowane do naszych potrzeb. Możliwości jest teraz więcej, niż kiedykolwiek.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Robert Białachukończył kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym. Dba, by uśmiechy pacjentów zapewniały nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalne, dlatego wciąż podnosi swoje kwalifikacje uczęszczając na liczne seminaria i warsztaty w Polsce oraz za granicą. Ukończył prestiżową Akademię Dawsona na Florydzie oraz Curriculum Ortodontyczne FACE (Functional and Cosmetic Excellence) w Stambule. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2021 roku

Przedawnienie - jiri brezina (mobi)
Marka: Atrakcyjne oferty

Grupy dyspozycyjne społeczeństwa w świetle potrze
Marka: Atrakcyjne oferty

Pokochaj siebie - dyer wayne w.
Marka: Atrakcyjne oferty

Życie po życiu - aleksandra marinina
Marka: Atrakcyjne oferty

Icon steve jobs - jeffrey young (epub)
Marka: Atrakcyjne oferty

Analiza piękna - william hogarth (mobi)
Marka: Atrakcyjne oferty

Dogmatyka. tom 3 - ks. jerzy szymik, o. michał pa
Marka: Atrakcyjne oferty

Steve davis. interesting. autobiografia legendy s
Marka: Atrakcyjne oferty

Jean-luc nancy. dekonstrukcja wobec tradycji - ma
Marka: Atrakcyjne oferty

Kraina lodu 2 ubrania do naklejania - praca zbior
Marka: Atrakcyjne oferty

Zapiski z czterech lat - montale eugenio
Marka: Atrakcyjne oferty

Plaża za szafą. polska kryminalna - marcin kącki
Marka: Atrakcyjne oferty

Album z naklejkami wspaniałe pojazdy część 2 - pr
Marka: Atrakcyjne oferty

Zostało z uczty bogów - igor newerly
Marka: Atrakcyjne oferty

Potencjały i relacje sił w cyfrowym społeczeństwi
Marka: Atrakcyjne oferty

Pewnie t-shirt damski czerwony s
Marka: Atrakcyjne oferty
Pewnie t-shirt damski czerwony s
Pewnie, że ładna. Pewnie, że kupiszPewnie, że będzie dobrze się nosić
Cena: 44,72 zł

Germański oprawca 199 t-shirt męski biały s
Marka: Atrakcyjne oferty
Germański oprawca 199 t-shirt męski biały s
Koniec z nudnymi i nijakimi wzorami
Cena: 57,72 zł

Robię najlepszy rosół na dzielni t-shirt damski b
Marka: Atrakcyjne oferty
Robię najlepszy rosół na dzielni t-shirt damski biały l
Jak ty zrobisz rosół, to żaden inny się do niego nie umywa. Wszystkie ziomki z osiedla chodzą jeść tylko do ciebie
Cena: 44,72 zł

Nie finansowane ze środków ue t-shirt męski biały
Marka: Atrakcyjne oferty
Nie finansowane ze środków ue t-shirt męski biały l
Nadruk to nie jest po prostu jakiś wzór
Cena: 40,65 zł

Syrenka cx - czarny napis t-shirt damski biały xl
Marka: Atrakcyjne oferty

Mądry wierny eligancki męska bluza z kapturem jas
Marka: Atrakcyjne oferty

Shit happens atee t-shirt męski jasny melanż xxl
Marka: Atrakcyjne oferty

Legendy rodzą się w styczniu t-shirt damski niebi
Marka: Atrakcyjne oferty

Zapętlone piosenki słuchawki t-shirt damski jasny
Marka: Atrakcyjne oferty
Zapętlone piosenki słuchawki t-shirt damski jasny melanż xl
Pokaż ten wzór innym i wyraź siebie. Albo znajdź inny spośród tysiąc wzorów, które oferujemy
Cena: 44,72 zł

Foch off t-shirt damski zielony xs
Marka: Atrakcyjne oferty
Foch off t-shirt damski zielony xs
Jesteś czasami tak wściekła, że nawet nie chce ci się z nim rozmawiać, więc to jest koszulka dla Ciebie
Cena: 44,72 zł

Kulson t-shirt sportowy męski biały m
Marka: Atrakcyjne oferty

No internet t-shirt damski czarny s
Marka: Atrakcyjne oferty

Kto ma fiata ten wymiata t-shirt damski jasny mel
Marka: Atrakcyjne oferty
Kto ma fiata ten wymiata t-shirt damski jasny melanż l
Koszulki dla fanów samochodów marki Fiat
Cena: 48,78 zł

San escobar wn t-shirt męski granatowy m
Marka: Atrakcyjne oferty
San escobar wn t-shirt męski granatowy m
Nie zna życia kto nie bywał w San Escobar
Cena: 52,85 zł

Niedźwiedź kz t-shirt damski niebieski xs
Marka: Atrakcyjne oferty

Fototapeta - icy downtown chicago
Marka: Atrakcyjne oferty
Fototapeta - icy downtown chicago
Trwała, odporna na wodę i zarysowania flizelinowa fototapeta \"Icy Downtown Chicago\" do przyklejenia na ścianę
Cena: 179,67 zł

Fototapeta - tygrys bengalski
Marka: Atrakcyjne oferty
Fototapeta - tygrys bengalski
Trwała, odporna na wodę i zarysowania flizelinowa fototapeta \"Tygrys bengalski\" do przyklejenia na ścianę
Cena: 179,67 zł

Obraz - granice nowoczesności
Marka: Atrakcyjne oferty

Fototapeta - smok i rycerz
Marka: Atrakcyjne oferty
Fototapeta - smok i rycerz
Trwała, odporna na wodę i zarysowania flizelinowa fototapeta \"Smok i rycerz\" do przyklejenia na ścianę
Cena: 179,67 zł

Lost in humanity - aber, shlomi (płyta winylowa)
Marka: Atrakcyjne oferty

Hopeless romantic - michelle branch (płyta cd)
Marka: Atrakcyjne oferty

Obraz czerwone maki
Marka: Atrakcyjne oferty
Obraz czerwone maki
Podstawowe cechy naszych obrazów drukowanych: 1. Otrzymują Państwo obraz wraz z kompletem zawieszek gotowy do powieszenia na ścianie. 2
Cena: 60,98 zł

Obraz marilyn monroe z turkusowymi ustami
Marka: Atrakcyjne oferty
Obraz marilyn monroe z turkusowymi ustami
Podstawowe cechy naszych obrazów drukowanych: 1. Otrzymują Państwo obraz wraz z kompletem zawieszek gotowy do powieszenia na ścianie. 2
Cena: 64,23 zł

Obraz miód pszczeli
Marka: Atrakcyjne oferty
Obraz miód pszczeli
Podstawowe cechy naszych obrazów drukowanych: 1. Otrzymują Państwo obraz wraz z kompletem zawieszek gotowy do powieszenia na ścianie. 2
Cena: 11,38 zł

Obraz głowa lwa
Marka: Atrakcyjne oferty
Obraz głowa lwa
Podstawowe cechy naszych obrazów drukowanych: 1. Otrzymują Państwo obraz wraz z kompletem zawieszek gotowy do powieszenia na ścianie. 2
Cena: 9,76 zł

Obraz piękno wieczorową porą
Marka: Atrakcyjne oferty
Obraz piękno wieczorową porą
Podstawowe cechy naszych obrazów drukowanych: 1. Otrzymują Państwo obraz wraz z kompletem zawieszek gotowy do powieszenia na ścianie. 2
Cena: 39,84 zł

Magnetyczna tablica motywacyjna w pasiece dla dzi
Marka: Atrakcyjne oferty
Magnetyczna tablica motywacyjna w pasiece dla dzieci 40x30 cm
Magnetyczne tablice naklejane na lodówkę, które sprawiają radość z przyklejania magnesów i zdobywania punktów
Cena: 47,97 zł

Ryders okulary carlita photochromic
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy bakari multipocket 95x135 cm
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy brema max plus 105x225 cm śre
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy zefir molet 105x160 cm miękki
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy apollo 165x205 cm średnio twa
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy kolonia max plus 140x170 cm ś
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy warna molet max plus 105x215
Marka: Atrakcyjne oferty

Materac kieszeniowy hebe multipocket 130x155 cm ś
Marka: Atrakcyjne oferty

Notes a7 30 kartek z poddrukiem mix wzorów
Marka: Atrakcyjne oferty

Rewolucja cenowa. Ilość ofert: 29


Bielsko-biała plan miasta Atrakcyjne oferty

Bielsko-Biała Plan miasta w skali 1:20 000.Także Kozy iJaworze, informator, noclegi


Mój bozon higgsa Atrakcyjne oferty

Antoni Tatar przyjeżdża służbowo do CERN z zadaniem dostarczenia jednego z elementów konstrukcyjnych Wielkiego Zderzacza Hadronów


Gazeta wyborcza - lublin 161/2013 Atrakcyjne oferty

 \"Gazeta Wyborcza\" jest największą opiniotwórczą gazetą w Polsce


Gazeta wyborcza - poznań 19/2011 Atrakcyjne oferty

 \"Gazeta Wyborcza\" jest największą opiniotwórczą gazetą w Polsce


Muscle shoals: small town, big sound - różni wykonawcy (płyta winylowa) Atrakcyjne oferty


English for laboratory diagnosticians. unit 4/ appendix 4 Atrakcyjne oferty

ROZDZIAŁ 4 Z PUBLIKACJI PT. \"\"ENGLISH FOR LABORATORY DIAGNOSTICIANS\"\" AUTOR ANNA W. KIERCZAK


Olej arganowy. lecznicza moc marokańskiego złota. - peter schleicher Atrakcyjne oferty


Nikodem idzie do szkoły - małgorzata barańska Atrakcyjne oferty


Newsweek polska 19/2014 Atrakcyjne oferty

Newsweek, obecny w Polsce od 2001 roku, jest najchętniej czytanym polskim tygodnikiem opinii


Gazeta wyborcza - kraków 256/2009 Atrakcyjne oferty

 \"Gazeta Wyborcza\" jest największą opiniotwórczą gazetą w Polsce


Dziennik gazeta prawna 157/2016 Atrakcyjne oferty


Gazeta wyborcza - białystok 121/2009 Atrakcyjne oferty

 \"Gazeta Wyborcza\" jest największą opiniotwórczą gazetą w Polsce


The garden party - katherine mansfield Atrakcyjne oferty


Gazeta polska codziennie 260/2019 Atrakcyjne oferty

Dziennik ogólnopolski o profilu społeczno-politycznym, ukazujący się od poniedziałku do soboty


Czas pracy 2015 Atrakcyjne oferty


Latarka czołowa ptd003 dakar Atrakcyjne oferty


Volkswagen polo seat ibiza sam naprawiam samochód - hans-rudiger etzold Atrakcyjne oferty


Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej Atrakcyjne oferty

Otrzymujemy książkę, która jest wyjątkowym darem humanisty [..


Gazeta wyborcza - warszawa 161/2017 Atrakcyjne oferty

 \"Gazeta Wyborcza\" jest największą opiniotwórczą gazetą w Polsce


Podział świata Atrakcyjne oferty

Publikacja pochodzi z bazy Polskiej Biblioteki Internetowej


Głos - dziennik pomorza - głos pomorza 39/2017 Atrakcyjne oferty

Głos Pomorza jest dziennikiem silnie związanym ze Słupskiem i dawnym województwem słupskim


Kurier poranny 213/2019 Atrakcyjne oferty

Kurier Poranny jest gazetą Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego. Ukazuje się już od ponad 20 lat. To tu sprzedaje blisko 85 proc


Politics society and the economy in contemporary poland Atrakcyjne oferty

This book has been designed as a guide for foreigners studying in Poland


Przegląd 15/2014 Atrakcyjne oferty

Tygodnik „Przegląd” ukazuje się od 1999 roku


Gazeta wyborcza - kraków 271/2008 Atrakcyjne oferty

 \"Gazeta Wyborcza\" jest największą opiniotwórczą gazetą w Polsce


Nowa gazeta trzebnicka 1/2019 Atrakcyjne oferty

NOWa gazeta trzebnicka, to największy lokalny tygodnik powiatu trzebnickiego


Podróże marzeń. rzym Atrakcyjne oferty

Wieczne Miasto, dokąd prowadzą wszystkie drogi. Serce dawnego imperium pełne jest teraz nowoczesnych instytucji


Nowe psoty emila ze smalandii Atrakcyjne oferty

Nowe psoty Emila ze SmalandiiCzęść II przygód EmilaPosłuchajcie o nowych psotach Emila


Manufaktura snów - adam kadmon Atrakcyjne oferty


Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis