polariss
Mocna strona zdrowia zawiera
449265 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2022 roku

Coagu Chek Softclix Lancet
Marka: Roche Diagnostics Deutschland
Coagu Chek Softclix Lancet
Coagu Chek Softclix Lancet (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 33,00 zł

La Roche Posay Redermic krem przeciwzmarszczkowy
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Aquacel Foam nicht-adhäsiv 10x10 cm Verband
Marka: ConvaTec (Germany) GmbH

Bloomfield Salbei + Echinacea Bonbons
Marka: OTC Siebenhandl GmbH
Bloomfield Salbei + Echinacea Bonbons
Bloomfield Salbei + Echinacea Bonbons (Opakowanie: 50 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 4,00 zł

Louis Widmer Anti Ageing Intensiv Complex krem
Marka: LOUIS WIDMER GmbH

Eubos Urea 3% mleczko do ciała dla skóry suchej
Marka: Dr.Hobein (Nachf.) GmbH

Cavilon Langzeit krem ochronny do skóry FK 3391
Marka: Fresenius Kabi Deutschland Gmb

Sedotussin Hustenstiller Saft
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Sedotussin Hustenstiller Saft
Zastosowanie Sedotussin Hustenstiller Saft (Opakowanie: 100 ml)- Zur kurzfristigen Anwendung bei ReizhustenSkład21.3 mg Pentoxyverin citrat13.5 mg Pe
Cena: 17,00 zł

Contour next Sensoren Teststreifen
Marka: Ascensia Diabetes Care Deutsch
Contour next Sensoren Teststreifen
Contour next Sensoren Teststreifen (Opakowanie: 1X25 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 54,00 zł

dr Bach RR Original guma do żucia
Marka: Nelsons GmbH
dr Bach RR Original guma do żucia
Zastosowanie dr Bach RR Original guma do żucia (Opakowanie: 25 szt.)dr Bach RR Original guma do żucia (Opakowanie: 25 szt.) to wygodne i dyskretne g
Cena: 13,00 zł

Echinacea Purpurea D 2 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Echinacea Purpurea D 2 Globuli
Echinacea Purpurea D 2 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Compeed Extreme plastry na pęcherze i odciski
Marka: HRA Pharma Deutschland GmbH

Hyaluron Augenpflege Creme
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH
Hyaluron Augenpflege Creme
Hyaluron Augenpflege Creme (Opakowanie: 15 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

Best Zahnbuerste Zwischenzahn mittel
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Ambroxol ratiopharm 60 mg Hustenloeser Tabl.
Marka: ratiopharm GmbH
Ambroxol ratiopharm 60 mg Hustenloeser Tabl.
Zastosowanie Ambroxol ratiopharm 60 mg Hustenloeser Tabl. (Opakowanie: 20 szt.)- Zum Schleimlösen bei akuten und chronischen Erkrankungen der Lunge u
Cena: 17,00 zł

La Roche Hydreane Legre do skóry wrażliwej normal
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Crataegus Al 450 mg Filmtabl.
Marka: ALIUD Pharma GmbH
Crataegus Al 450 mg Filmtabl.
Zastosowanie Crataegus Al 450 mg Filmtabl. (Opakowanie: 100 szt.)Nachlassende Leistungsfähigkeit des Herzens entsprechend Stadium II nach NYHA (Klass
Cena: 94,00 zł

Odol Mundwasser extra frisch
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Odol Mundwasser extra frisch
Odol Mundwasser extra frisch (Opakowanie: 125 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Sinuc Tabl.ueberzogen
Marka: Hexal AG

Best Body Nutrition Premium Pro Vanille
Marka: Fitnesshotline GmbH
Best Body Nutrition Premium Pro Vanille
Best Body Nutrition Premium Pro Vanille (Opakowanie: 750 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 78,00 zł

La Mer Advanced Skin Refining Beauty Serum ohne P
Marka: La mer Cosmetics AG

Hamamelis Salbe 10%
Marka: WELEDA AG
Hamamelis Salbe 10
Hamamelis Salbe 10% (Opakowanie: 25 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Quinomit Q10 Fluid Tropfen
Marka: MSE Pharmazeutika GmbH

Flohsamenschalen indisch Bio
Marka: Avitale GmbH

Cetaphil 24h Krem nawilżający do intensywnej piel
Marka: Galderma Laboratorium GmbH

Calendumed Gel
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Oral B Classiccare 35m Zahnbuerste
Marka: Procter & Gamble GmbH
Oral B Classiccare 35m Zahnbuerste
Oral B Classiccare 35m Zahnbuerste (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 4,00 zł

Hya Ophtal System krople do oczu
Marka: Dr. Winzer Pharma GmbH

Vita Aktiv B12 Tabletten
Marka: MIBE GmbH Arzneimittel
Vita Aktiv B12 Tabletten
Vita Aktiv B12 Tabletten (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 68,00 zł

Jungle Formula by Azaron Ekstremalny sprej na owa
Marka: Omega Pharma Deutschland GmbH

Gillette Fusion Proshield
Marka: GILLETTE GRUPPE DTSCHL
Gillette Fusion Proshield
Gillette Fusion Proshield (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

China D 4 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
China D 4 Globuli
China D 4 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 15
Marka: ISO-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 15
Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 15 (Opakowanie: 150 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Ferro Sanol duo mite 50mg magens.r.Pel.i.Kps.
Marka: UCB Pharma GmbH
Ferro Sanol duo mite 50mg magens.r.Pel.i.Kps.
Zastosowanie Ferro Sanol duo mite 50mg magens.r.Pel.i.Kps. (Opakowanie: 50 szt.)- Blutarmut aufgrund eines Eisenmangels, insbesondere während der Sch
Cena: 34,00 zł

Myfungar Schuhspray
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH
Myfungar Schuhspray
Myfungar Schuhspray (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 35,00 zł

Cetebe Abwehr Plus Kapsułki na odporność
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Cetebe Abwehr Plus Kapsułki na odporność
Zastosowanie Cetebe Abwehr Plus Kapsułki na odporność (Opakowanie: 30 szt.)Cetebe Abwehr Plus Kapsułki na odporność (Opakowanie: 30 szt.) to sup
Cena: 39,00 zł

Acc akut 600 Brausetabl.
Marka: Hexal AG
Acc akut 600 Brausetabl.
Zastosowanie Acc akut 600 Brausetabl. (Opakowanie: 10 szt.)Anwendungsgebiete:Zur Schleimlösung und zum erleichterten Abhusten bei Atemwegserkrankunge
Cena: 21,00 zł

Sidroga Wellness 7 Ziół herbata w saszetkach
Marka: Sidroga Gesellschaft für Gesun
Sidroga Wellness 7 Ziół herbata w saszetkach
Zastosowanie Sidroga Wellness 7 Ziół herbata w saszetkach (Opakowanie: 20 szt.)Sidroga Wellness 7 Ziół herbata w saszetkach (Opakowanie: 20 szt.)
Cena: 13,00 zł

Homviotensin Tropfen
Marka: Homviora Arzneimittel Dr.Haged

Calcium 500 Hexal Brausetabl.
Marka: Hexal AG
Calcium 500 Hexal Brausetabl.
Zastosowanie Calcium 500 Hexal Brausetabl. (Opakowanie: 20 szt.)- Zur Vorbeugung eines Calciummangels bei erhöhtem Bedarf (zum Beispiel im Wachstumsa
Cena: 21,00 zł

Frontline Spot 20-40 roztwór dla psów, pipetka
Marka: Boehringer Ingelheim Vetmedica
Frontline Spot 20-40 roztwór dla psów, pipetka
Zastosowanie Frontline Spot 20-40 roztwór dla psów, pipetka (Opakowanie: 3 szt.)Frontline Spot 20-40 roztwór dla psów, pipetka (Opakowanie: 3 szt.
Cena: 108,00 zł

Lemocin gegen Halsschmerzen Lutschtabletten
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Lemocin gegen Halsschmerzen Lutschtabletten
Lemocin gegen Halsschmerzen Lutschtabletten (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Magnesium Diasporal 300 mg Granulat zur, zum her.
Marka: Protina Pharmazeutische GmbH

Ebbes Gls kapsułki na odchudzanie
Marka: Bios Medical Services
Ebbes Gls kapsułki na odchudzanie
Zastosowanie Ebbes Gls kapsułki na odchudzanie (Opakowanie: 60 szt.)Marzysz o schudnięciu w łatwy i szybki sposób? Bez skomplikowanych programów
Cena: 121,00 zł

Angurate herbata na żołądek saszetki
Marka: Alsitan GmbH
Angurate herbata na żołądek saszetki
Zastosowanie Angurate herbata na żołądek saszetki (Opakowanie: 25X1.5 g)Angurate herbata na żołądek saszetki (Opakowanie: 25X1.5 g) to naturalny
Cena: 26,00 zł

GranuFink żurawina+ pestki dynia Plus tabletki
Marka: Omega Pharma Deutschland GmbH

Basica Sport proszek
Marka: Protina Pharmazeutische GmbH

Rausch odżywka do włosów farbowanych z awokado
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH
Rausch odżywka do włosów farbowanych z awokado
Rausch odżywka do włosów farbowanych z awokado (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 52,00 zł

Haut In Balance Mineral fluid nawilżający
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Dolormin Filmtabl.
Marka: Johnson & Johnson GmbH (OTC)

Gehwol balsam rozgrzewający
Marka: Eduard Gerlach GmbH

Beurer Nadel Lanzetten steril
Marka: BEURER GmbH Gesundheit und Woh
Beurer Nadel Lanzetten steril
Beurer Nadel Lanzetten steril (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Vichy Teint Ideal podkład 15 skóra normalna i mie
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Infectopedicul Loesung
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium

Fortakehl D 5 Tabl.
Marka: SANUM-KEHLBECK GmbH & Co. KG
Fortakehl D 5 Tabl.
Fortakehl D 5 Tabl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 47,00 zł

Panthenol Heumann Creme
Marka: HEUMANN PHARMA GmbH & Co. Gene

Discus compositum N z Kalmią ampułki
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm

Polecamy

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis