polariss
Mocna strona zdrowia zawiera
330309 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2021 roku

Meridol szczoteczka do zębów
Marka: CP GABA GmbH
Meridol szczoteczka do zębów
Zastosowanie Meridol szczoteczka do zębów (Opakowanie: 1 szt
Cena: 17,00 zł

Heel Cutis Compositum N ampułki do iniekcji
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Heel Cutis Compositum N ampułki do iniekcji
Zastosowanie Heel Cutis Compositum N ampułki do iniekcji (Opakowanie: 10 szt.)Heel Cutis Compositum N ampułki do iniekcji (Opakowanie: 10 szt
Cena: 96,00 zł

Miradent Xylitol Chewing Gum Cranberry żurawinowa
Marka: Hager Pharma GmbH
Miradent Xylitol Chewing Gum Cranberry żurawinowa guma do żucia
Zastosowanie Miradent Xylitol Chewing Gum Cranberry żurawinowa guma do żucia (Opakowanie: 30 szt
Cena: 13,00 zł

Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki
Zastosowanie Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki (Opakowanie: 20 szt.)Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki (Opakowanie: 20 szt
Cena: 17,00 zł

Vichy Dercos szampon ultrakojący do włosów suchyc
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Doppelherz witaminy dla Wegetarian, tabletki
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Doppelherz witaminy dla Wegetarian, tabletki
Zastosowanie Doppelherz witaminy dla Wegetarian, tabletki (Opakowanie: 30 szt
Cena: 21,00 zł

Grandelat Mag 60 Magnesium Tabl.
Marka: Dr. Grandel GmbH
Grandelat Mag 60 Magnesium Tabl.
Grandelat Mag 60 Magnesium Tabl. (Opakowanie: 360 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 149,00 zł

Folsaeure Heumann 5 mg Tabl.
Marka: HEUMANN PHARMA GmbH & Co. Gene
Folsaeure Heumann 5 mg Tabl.
Zastosowanie Folsaeure Heumann 5 mg Tabl. (Opakowanie: 50 szt
Cena: 43,00 zł

Biochemie DHU sól Nr10 Siarczan sodowy D6, tablet
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Biochemie DHU sól Nr10 Siarczan sodowy D6, tabletki
Składsiarczanu sodowy (w homeopatycznej skale potencji D6) substancje pomocnicze: stearynian magnezu (Ph.Eur
Cena: 17,00 zł

La Roche Posay Lipikar skoncentrowany kremowy żel
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Payagastron Tropfen
Marka: WEBER & WEBER GmbH & Co. KG
Payagastron Tropfen
Payagastron Tropfen (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Ichtholan 10% Salbe
Marka: Ichthyol-Gesellschaft Cordes H

Medivario Binde 5mx10cm natur
Marka: fein-elast Umspinnwerk GmbH
Medivario Binde 5mx10cm natur
Medivario Binde 5mx10cm natur (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki
Marka: Aalborg Pharma GmbH
Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki
Zastosowanie Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki (Opakowanie: 120 szt.)Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki (Opakowanie: 120 szt
Cena: 134,00 zł

Hydroclean Kompressen 4 cm rund steril
Marka: PAUL HARTMANN AG
Hydroclean Kompressen 4 cm rund steril
Hydroclean Kompressen 4 cm rund steril (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 285,00 zł

Ass Al Protect 100 mg magensaftresistent Table
Marka: ALIUD Pharma GmbH
Ass Al Protect 100 mg magensaftresistent    Tabletten
Ass Al Protect 100 mg magensaftresistent Tabletten (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

H&s Cranberry Acerolakirsche Tee Filterbtl.
Marka: H&S Tee - Gesellschaft mbH & C
Hs Cranberry Acerolakirsche Tee Filterbtl.
H&s Cranberry Acerolakirsche Tee Filterbtl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 15,00 zł

Tena Lady Extra wkładki higieniczne
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Lady Extra wkładki higieniczne
Zastosowanie Tena Lady Extra wkładki higieniczne (Opakowanie: 20 szt.)Tena Lady Extra wkładki higieniczne (Opakowanie: 20 szt
Cena: 29,00 zł

Curare comp. Hanosan Tropfen
Marka: HANOSAN GmbH
Curare comp. Hanosan Tropfen
Curare comp. Hanosan Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Hepa Merz 3000 granulat, saszetki
Marka: MERZ Pharmaceuticals GmbH
Hepa Merz 3000 granulat, saszetki
Zastosowanie Hepa Merz 3000 granulat, saszetki (Opakowanie: 50 szt.)Hepa Merz 3000 granulat, saszetki (Opakowanie: 50 szt
Cena: 300,00 zł

Hevert ampułki z witaminą B1
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Hevert ampułki z witaminą B1
Zastosowanie Hevert ampułki z witaminą B1 (Opakowanie: 10 szt.)Hevert ampułki z witaminą B1 (Opakowanie: 10 szt
Cena: 39,00 zł

Aptamil Proexpert Ar Andickungsmittel Pulver
Marka: MILUPA Nutricia GmbH
Aptamil Proexpert Ar Andickungsmittel Pulver
Aptamil Proexpert Ar Andickungsmittel Pulver (Opakowanie: 135 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Enterobact probiotyk w tabletkach
Marka: Synomed GmbH
Enterobact probiotyk w tabletkach
Zastosowanie Enterobact probiotyk w tabletkach (Opakowanie: 120 szt.)Enterobact probiotyk w tabletkach (Opakowanie: 120 szt
Cena: 120,00 zł

Domotherm Th1 termometr cyfrowy
Marka: Uebe Medical GmbH
Domotherm Th1 termometr cyfrowy
Zastosowanie Domotherm Th1 termometr cyfrowy (Opakowanie: 1 szt.)Wodoodporny termometr cyfrowy najwyższej jakości
Cena: 17,00 zł

Benevi Color (Excipial) jasny krem pigmentowy
Marka: Benevi Med GmbH & Co. KG

Regulax Abfuehrwuerfel Picosulfat
Marka: Krewel Meuselbach GmbH
Regulax Abfuehrwuerfel Picosulfat
Zastosowanie Regulax Abfuehrwuerfel Picosulfat (Opakowanie: 12 szt
Cena: 26,00 zł

Natucor 600 mg forte Filmtabl.
Marka: Rodisma-Med Pharma GmbH
Natucor 600 mg forte Filmtabl.
Zastosowanie Natucor 600 mg forte Filmtabl. (Opakowanie: 50 szt
Cena: 59,00 zł

La Roche Posay Iso Urea mleczko
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH
La Roche Posay Iso Urea mleczko
Zastosowanie La Roche Posay Iso Urea mleczko (Opakowanie: 400 ml)Wygładza skórę i przywraca jej komfort
Cena: 78,00 zł

Frauenmantel Krauttee Filterbtl.
Marka: Alexander Weltecke GmbH & Co K
Frauenmantel Krauttee Filterbtl.
Frauenmantel Krauttee Filterbtl. (Opakowanie: 25 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Cutasept F roztwór
Marka: PAUL HARTMANN AG
Cutasept F roztwór
Zastosowanie Cutasept F roztwór (Opakowanie: 50 ml)Cutasept F roztwór (Opakowanie: 50 ml) ma działanie antyseptyczne
Cena: 10,00 zł

La Roche Posay Nutritic Creme intensywna regenera
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Basentee Filterbtl.
Marka: Bombastus-Werke AG
Basentee Filterbtl.
Basentee Filterbtl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 15,00 zł

Schwarzkuemmel Bio aegypt. Oel
Marka: Dynamis Gesundheitsprod.Vertr.
Schwarzkuemmel Bio aegypt. Oel
Schwarzkuemmel Bio aegypt. Oel (Opakowanie: 500 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 129,00 zł

Ibu 400 akut 1a Pharma Filmtabl.
Marka: 1 A Pharma GmbH
Ibu 400 akut 1a Pharma Filmtabl.
Zastosowanie Ibu 400 akut 1a Pharma Filmtabl. (Opakowanie: 20 szt.)- Leichte bis mäßig starke Schmerzen (z.B
Cena: 13,00 zł

Nortase Kapseln
Marka: REPHA GmbH Biologische Arzneim
Nortase Kapseln
Zastosowanie Nortase Kapseln (Opakowanie: 20 szt.)Zur Behandlung von Störungen der Pankreasfunktion, die mit einer Verdauungsstörung einhergehen
Cena: 35,00 zł

Fresubin Energy Drink Schokolade Trinkflasche
Marka: Fresenius Kabi Deutschland Gmb
Fresubin Energy Drink Schokolade Trinkflasche
Fresubin Energy Drink Schokolade Trinkflasche (Opakowanie: 4X200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 58,00 zł

Visomat comfort eco Ciśnieniomierz naramienny
Marka: Uebe Medical GmbH
Visomat comfort eco Ciśnieniomierz naramienny
Zastosowanie Visomat comfort eco Ciśnieniomierz naramienny (Opakowanie: 1 szt.)Visomat comfort eco Ciśnieniomierz naramienny (Opakowanie: 1 szt
Cena: 145,00 zł

LadyCup kubeczek menstruacyjny L
Marka: KESSEL medintim GmbH
LadyCup kubeczek menstruacyjny L
Zastosowanie LadyCup kubeczek menstruacyjny L (Opakowanie: 1 szt.)LadyCup kubeczek menstruacyjny L (Opakowanie: 1 szt
Cena: 103,00 zł

Spongia D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Spongia D 6 Globuli
Spongia D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Eucerin Dermatoclean Tonik
Marka: Beiersdorf AG Eucerin
Eucerin Dermatoclean Tonik
Zastosowanie Eucerin Dermatoclean Tonik (Opakowanie: 200 ml)Oczyszcza i odświeża skórę twarzy przywracając jej promienny blask
Cena: 57,00 zł

Sebamed Body Milk mleczko do ciała
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

Dallmann's Salbeibonbons Dose
Marka: DALLMANN & Co. Fabr.pharm.Präp
Dallmanns Salbeibonbons Dose
Dallmann's Salbeibonbons Dose (Opakowanie: 46 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 10,00 zł

Doppelherz wapń 700 + witamina D3 tabletki
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Doppelherz wapń 700 + witamina D3 tabletki
Zastosowanie Doppelherz wapń 700 + witamina D3 tabletki (Opakowanie: 80 szt.)Doppelherz wapń 700 + witamina D3 tabletki (Opakowanie: 80 szt
Cena: 43,00 zł

Zincum Comp. N Hanosan fluessig
Marka: HANOSAN GmbH
Zincum Comp. N Hanosan fluessig
Zincum Comp. N Hanosan fluessig (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Elmex Junior płyn do płukania
Marka: CP GABA GmbH

Visc Ophtal Augengel
Marka: Dr. Winzer Pharma GmbH
Visc Ophtal Augengel
Zastosowanie Visc Ophtal Augengel (Opakowanie: 10 g)Zur Behandlung der Beschwerden der trockenen Bindehautentzündung (Keratoconjunctivitis sicca)
Cena: 17,00 zł

Frei öl Hydrolipid ochronny krem na dzień SPF15
Marka: Apotheker Walter Bouhon GmbH

Cetirizin Basics Filmtabl.
Marka: Basics GmbH
Cetirizin Basics Filmtabl.
Zastosowanie Cetirizin Basics Filmtabl. (Opakowanie: 50 szt.)Allergische Erkrankungen - Chronische Nesselsucht (Urtikaria) mit Beschwerden wie z.B
Cena: 33,00 zł

Genteal krople do oczu
Marka: NOVARTIS Pharma GmbH

Dermasel Totes Meer SPA sól do kąpieli z Aloe Ver
Marka: Fette Pharma AG
Dermasel Totes Meer SPA sól do kąpieli z Aloe Vera
Zastosowanie Dermasel Totes Meer SPA sól do kąpieli z Aloe Vera (Opakowanie: 1 op
Cena: 13,00 zł

Viru Protect Erkältungsspray
Marka: STADA GmbH
Viru Protect Erkältungsspray
Viru Protect Erkältungsspray (Opakowanie: 7 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 34,00 zł

Ell-Cranell re-balance tonik dla kobiet
Marka: Galderma Laboratorium GmbH

Tirgon Tabl. magensaftr.
Marka: Recordati Pharma GmbH
Tirgon Tabl. magensaftr.
Zastosowanie Tirgon Tabl. magensaftr. (Opakowanie: 60 szt
Cena: 30,00 zł

Fresubin Energy Drink Cappuccino Trinkflasche
Marka: Fresenius Kabi Deutschland Gmb
Fresubin Energy Drink Cappuccino Trinkflasche
Fresubin Energy Drink Cappuccino Trinkflasche (Opakowanie: 4X200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 58,00 zł

Tebonin konzent 240 mg Filmtabl.
Marka: Dr.Willmar Schwabe GmbH & Co.K
Tebonin konzent 240 mg Filmtabl.
Tebonin konzent 240 mg Filmtabl. (Opakowanie: 80 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 384,00 zł

Hipp Pre Bio Anfangsmilch
Marka: HiPP GmbH & Co.Vertrieb KG
Hipp Pre Bio Anfangsmilch
Hipp Pre Bio Anfangsmilch (Opakowanie: 600 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Synergon 14 Platinum Tropfen
Marka: Kattwiga Arzneimittel GmbH
Synergon 14 Platinum Tropfen
Synergon 14 Platinum Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Cetirizin Stada 10 mg Filmtabl.
Marka: STADAPHARM GmbH
Cetirizin Stada 10 mg Filmtabl.
Zastosowanie Cetirizin Stada 10 mg Filmtabl. (Opakowanie: 20 szt.)Allergische Erkrankungen - Chronische Nesselsucht (Urtikaria) mit Beschwerden wie z
Cena: 17,00 zł

Allium Cepa D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Allium Cepa D 6 Globuli
Allium Cepa D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Kneipp Regeneration Krem regeneracyjny do twarzy
Marka: Kneipp GmbH

Linola Sept Creme
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Fixomull stretch 10mx10cm gaza
Marka: BSN medical GmbH
Fixomull stretch 10mx10cm gaza
Fixomull stretch 10mx10cm gaza (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 109,00 zł

Weleda Mandel Sensitiv Pflegelotion
Marka: WELEDA AG
Weleda Mandel Sensitiv Pflegelotion
Weleda Mandel Sensitiv Pflegelotion (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Acidum Nitricum D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Acidum Nitricum D 12 Globuli
Acidum Nitricum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Warzenentferner Carnation Vereisungsspray
Marka: Dr.Dagmar Lohmann pharma + med
Warzenentferner Carnation Vereisungsspray
Warzenentferner Carnation Vereisungsspray (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 58,00 zł

Aspirin Complex granulat
Marka: Bayer Vital GmbH
Aspirin Complex granulat
Zastosowanie Aspirin Complex granulat (Opakowanie: 20 szt.)Aspirin Complex granulat (Opakowanie: 20 szt
Cena: 43,00 zł

Ladival trockene Haut Creme Lsf 30
Marka: STADA GmbH
Ladival trockene Haut Creme Lsf 30
Ladival trockene Haut Creme Lsf 30 (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Sagrotan chusteczki do dezynfekcji
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland
Sagrotan chusteczki do dezynfekcji
Zastosowanie Sagrotan chusteczki do dezynfekcji (Opakowanie: 18 szt
Cena: 15,00 zł

Prostagutt uno Kapseln
Marka: Dr.Willmar Schwabe GmbH & Co.K
Prostagutt uno Kapseln
Zastosowanie Prostagutt uno Kapseln (Opakowanie: 120 szt
Cena: 151,00 zł

Ladival Kinder allergische Haut Gel Lsf 30
Marka: STADA GmbH
Ladival Kinder allergische Haut Gel Lsf 30
Ladival Kinder allergische Haut Gel Lsf 30 (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 62,00 zł

Tromcardin complex tabletki
Marka: Trommsdorff GmbH & Co. KG
Tromcardin complex tabletki
Zastosowanie Tromcardin complex tabletki (Opakowanie: 120 szt
Cena: 70,00 zł

Lilium Tigrinum D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Lilium Tigrinum D 12 Globuli
Lilium Tigrinum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Kneipp Massageoel Ruecken Wohl
Marka: Kneipp GmbH
Kneipp Massageoel Ruecken Wohl
Kneipp Massageoel Ruecken Wohl (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Urin Teststreifen 10 Parameter
Marka: gabmed GmbH
Urin Teststreifen 10 Parameter
Urin Teststreifen 10 Parameter (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 101,00 zł

Infectosoor Zinksalbe
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium

Bepanthen maść do nosa i oczu
Marka: Bayer Vital GmbH

Hansaplast Silicone Soft Xl Strips 5x7,2 cm
Marka: Beiersdorf AG
Hansaplast Silicone Soft Xl Strips 5x7,2 cm
Hansaplast Silicone Soft Xl Strips 5x7,2 cm (Opakowanie: 5 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Legapas Tropfen
Marka: PASCOE pharmazeutische Präpara
Legapas Tropfen
Legapas Tropfen (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Pertussin Sirup
Marka: medphano Arzneimittel GmbH

Cetirizin Hexal Tropfen b. Allergien
Marka: Hexal AG
Cetirizin Hexal Tropfen b. Allergien
Zastosowanie Cetirizin Hexal Tropfen b. Allergien (Opakowanie: 10 ml)- Chronische Nesselsucht mit Beschwerden wie z.B
Cena: 21,00 zł

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis