polariss
Mocna strona zdrowia zawiera
275612 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2020 roku

Tena Men Light (Level 1) wkładki dla mężczyzn
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Men Light Level 1 wkładki dla mężczyzn
Zastosowanie Tena Men Light (Level 1) wkładki dla mężczyzn (Opakowanie: 24 szt
Cena: 39,00 zł

Dolortriptan przeciw migrenie
Marka: Johnson & Johnson GmbH (OTC)
Dolortriptan przeciw migrenie
Zastosowanie Dolortriptan przeciw migrenie (Opakowanie: 2 szt.)Dolortriptan przeciw migrenie (Opakowanie: 2 szt
Cena: 35,00 zł

Eucerin Sun Lekkie mleczko do opalania SPF50
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

Calcium 1000 Hexal Brausetabl.
Marka: Hexal AG
Calcium 1000 Hexal Brausetabl.
Zastosowanie Calcium 1000 Hexal Brausetabl. (Opakowanie: 20 szt
Cena: 21,00 zł

Biochemie 2 Calcium phosphoricum D 6 Tabl.
Marka: Orthim GmbH & Co. KG
Biochemie 2 Calcium phosphoricum D 6 Tabl.
Biochemie 2 Calcium phosphoricum D 6 Tabl. (Opakowanie: 800 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Lac Ophtal Mp sine Augentr.
Marka: Dr. Winzer Pharma GmbH
Lac Ophtal Mp sine Augentr.
Lac Ophtal Mp sine Augentr. (Opakowanie: 120X0.6 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 123,00 zł

Basosyx Hepa Syxyl, tabletki
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH
Basosyx Hepa Syxyl, tabletki
Zastosowanie Basosyx Hepa Syxyl, tabletki (Opakowanie: 120 szt.)Basosyx Hepa Syxyl, tabletki (Opakowanie: 120 szt
Cena: 79,00 zł

Luvos Heilerde ziemia lecznicza na problemy żołąd
Marka: Heilerde-Gesellsch.LUVOS JUST

Regulax Picosulfat Tropfen
Marka: Krewel Meuselbach GmbH

Siozwo środek do płukania nosa bez konserwantów
Marka: Febena Pharma GmbH
Siozwo środek do płukania nosa bez konserwantów
Zastosowanie Siozwo środek do płukania nosa bez konserwantów (Opakowanie: 100 ml)- Zur Reinigung und Spülung der Nase, z.B
Cena: 54,00 zł

Gillette Rasierschaum Empf
Marka: Procter & Gamble GmbH
Gillette Rasierschaum Empf
Gillette Rasierschaum Empf (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 8,00 zł

Marie Claire Sunlove Tabletten
Marka: Dr.B.Scheffler Nachf. GmbH & C
Marie Claire Sunlove Tabletten
Marie Claire Sunlove Tabletten (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Casa Sana Darmreinigung płyn
Marka: HLH Bio Pharma Vertriebs GmbH

Rausch ziołowy spray do włosów
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH
Rausch ziołowy spray do włosów
Rausch ziołowy spray do włosów (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Eucerin Q10 Active Krem przeciwzmarszczkowy pod o
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

Pencivir krem na opryszczkę
Marka: Omega Pharma Deutschland GmbH

Kaufmanns krem pielęgnacyjny dla dzieci
Marka: Walter Kaufmann Nachf. GmbH
Kaufmanns krem pielęgnacyjny dla dzieci
Zastosowanie Kaufmanns krem pielęgnacyjny dla dzieci (Opakowanie: 10 ml)Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji
Cena: 8,00 zł

Panthenol Nasencreme Jenapharm
Marka: MIBE GmbH Arzneimittel
Panthenol Nasencreme Jenapharm
Panthenol Nasencreme Jenapharm (Opakowanie: 5 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Ds Concept Hepato Metabol Tabl.
Marka: DS-Pharmagit GmbH
Ds Concept Hepato Metabol Tabl.
Ds Concept Hepato Metabol Tabl. (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 65,00 zł

Kera Tonia Haar Vitaltropfen
Marka: Certmedica International GmbH
Kera Tonia Haar Vitaltropfen
Kera Tonia Haar Vitaltropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 56,00 zł

Doppelherz Aktiv Meno tabletki na objawy menopauz
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Doppelherz Aktiv Meno tabletki na objawy menopauzy
Zastosowanie Doppelherz Aktiv Meno tabletki na objawy menopauzy (Opakowanie: 30 szt
Cena: 34,00 zł

Alkala N Pulver
Marka: SANUM-KEHLBECK GmbH & Co. KG
Alkala N Pulver
Alkala N Pulver (Opakowanie: 10X150 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 225,00 zł

Neurodoron tabletki
Marka: WELEDA AG
Neurodoron tabletki
Zastosowanie Neurodoron tabletki (Opakowanie: 80 szt.)Neurodoron tabletki (Opakowanie: 80 szt
Cena: 58,00 zł

Cetirizin ratiopharm b.Allerg.10 mg Filmtabl.
Marka: ratiopharm GmbH
Cetirizin ratiopharm b.Allerg.10 mg Filmtabl.
Zastosowanie Cetirizin ratiopharm b.Allerg.10 mg Filmtabl. (Opakowanie: 50 szt
Cena: 30,00 zł

Aspecton spray na katar
Marka: Krewel Meuselbach GmbH
Aspecton spray na katar
Zastosowanie Aspecton spray na katar (Opakowanie: 30 ml)Formuła Aspecton spray na katar (Opakowanie: 30 ml) opiera się na roztworze soli morskiej
Cena: 25,00 zł

Heel Reneel Nt tabletki
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Heel Reneel Nt tabletki
Zastosowanie Heel Reneel Nt tabletki (Opakowanie: 50 szt.)Heel Reneel Nt tabletki (Opakowanie: 50 szt
Cena: 39,00 zł

Ch Alpha żel na ból mięśni i stawów
Marka: Quiris Healthcare GmbH & Co. K

Colchicum Comp. Pflueger Tropfen
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG
Colchicum Comp. Pflueger Tropfen
Colchicum Comp. Pflueger Tropfen (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 79,00 zł

Sinupret drażetki
Marka: Bionorica SE
Sinupret drażetki
Zastosowanie Sinupret drażetki (Opakowanie: 50 szt.)Sinupret drażetki (Opakowanie: 50 szt
Cena: 43,00 zł

Actihaemyl Creme
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG
Actihaemyl Creme
Actihaemyl Creme (Opakowanie: 20 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 29,00 zł

Calendula C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Calendula C 30 Globuli
Calendula C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Vichy Purete Thermale płyn micelarny do demakijaż
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH
Vichy Purete Thermale płyn micelarny do demakijażu skóry wraż.
Zastosowanie Vichy Purete Thermale płyn micelarny do demakijażu skóry wraż
Cena: 79,00 zł

Pari Nacl roztwór do inhalacji w ampułkach
Marka: Pari GmbH
Pari Nacl roztwór do inhalacji w ampułkach
Zastosowanie Pari Nacl roztwór do inhalacji w ampułkach (Opakowanie: 60X2
Cena: 65,00 zł

Jodum D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Jodum D 12 Globuli
Jodum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Lomaprotect sztyft
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium
Lomaprotect sztyft
Lomaprotect sztyft (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Theramed Spender Original® Krem do zębów
Marka: Schwarzkopf & Henkel GmbH

Prostagutt forte 160/120 mg kapsułki
Marka: Dr.Willmar Schwabe GmbH & Co.K
Prostagutt forte 160120 mg kapsułki
Zastosowanie Prostagutt forte 160/120 mg kapsułki (Opakowanie: 2X100 szt.)Prostagutt forte 160/120 mg kapsułki (Opakowanie: 2X100 szt
Cena: 228,00 zł

Cefavit D3 1.000 I.e. Filmtabletten
Marka: Cefak KG
Cefavit D3 1.000 I.e. Filmtabletten
Cefavit D3 1.000 I.e. Filmtabletten (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Bromuc akut 600 mg Hustenlöser Plv.z.h.e.l.z.einn
Marka: Aristo Pharma GmbH
Bromuc akut 600 mg Hustenlöser Plv.z.h.e.l.z.einn.
Bromuc akut 600 mg Hustenlöser Plv.z.h.e.l.z.einn. (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Mg 5 Longoral Kautabl.
Marka: DROSSAPHARM GmbH
Mg 5 Longoral Kautabl.
Zastosowanie Mg 5 Longoral Kautabl. (Opakowanie: 20 szt.)- Bei Störungen der Muskeltätigkeit (z.B
Cena: 17,00 zł

Biotin Hexal 5 mg Tabl.
Marka: Hexal AG
Biotin Hexal 5 mg Tabl.
Zastosowanie Biotin Hexal 5 mg Tabl. (Opakowanie: 50 szt
Cena: 54,00 zł

Kraeuterlax 15 mg Kraeuterdragees
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH
Kraeuterlax 15 mg Kraeuterdragees
Zastosowanie Kraeuterlax 15 mg Kraeuterdragees (Opakowanie: 10 szt.)- Bei VerstopfungSkład46
Cena: 8,00 zł

Nasentropfen ratiopharm Erwachs.konservier.frei
Marka: ratiopharm GmbH
Nasentropfen ratiopharm Erwachs.konservier.frei
Zastosowanie Nasentropfen ratiopharm Erwachs.konservier
Cena: 13,00 zł

Wecesin Salbe
Marka: WELEDA AG
Wecesin Salbe
Wecesin Salbe (Opakowanie: 25 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Fructaid Kapseln
Marka: Pro Natura Gesellschaft für ge
Fructaid Kapseln
Fructaid Kapseln (Opakowanie: 30 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 51,00 zł

Sterican Kan.luer-lok 060x30mm igła roz. 14 niebi
Marka: B. Braun Melsungen AG
Sterican Kan.luer-lok 060x30mm igła roz. 14 niebieska
Sterican Kan.luer-lok 060x30mm igła roz. 14 niebieska (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Dermatodoron Salbe
Marka: WELEDA AG
Dermatodoron Salbe
Dermatodoron Salbe (Opakowanie: 25 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 48,00 zł

Viscum Album C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Viscum Album C 30 Globuli
Viscum Album C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Oxalis Folium 10% Unguentum
Marka: WELEDA AG
Oxalis Folium 10 Unguentum
Oxalis Folium 10% Unguentum (Opakowanie: 25 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 38,00 zł

Ferrum Metallicum C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Ferrum Metallicum C 30 Globuli
Ferrum Metallicum C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Aloe Vera Gel
Marka: Bergland-Pharma GmbH & Co. KG
Aloe Vera Gel
Aloe Vera Gel (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Vitamin D 3 Hevert Tabl.
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Vitamin D 3 Hevert Tabl.
Vitamin D 3 Hevert Tabl. (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Berberis/quarz Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Berberisquarz Amp.
Berberis/quarz Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 71,00 zł

Zymafluor D 500 Tabl.
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG
Zymafluor D 500 Tabl.
Zastosowanie Zymafluor D 500 Tabl. (Opakowanie: 3X300 szt
Cena: 121,00 zł

Lilium Compositum Heel Tropfen
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Lilium Compositum Heel Tropfen
Lilium Compositum Heel Tropfen (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 96,00 zł

Bonyplus Swc Spezial zestaw do stabilizacji prote
Marka: JATI - LYDIA TIELKE e. Kfr.
Bonyplus Swc Spezial zestaw do stabilizacji protez
Zastosowanie Bonyplus Swc Spezial zestaw do stabilizacji protez (Opakowanie: 1 szt
Cena: 100,00 zł

Sililevo lakier wzmacniający paznokcie
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH
Sililevo lakier wzmacniający paznokcie
Zastosowanie Sililevo lakier wzmacniający paznokcie (Opakowanie: 6.6 ml)Sililevo lakier wzmacniający paznokcie (Opakowanie: 6
Cena: 118,00 zł

Mirfulan Salbe
Marka: Recordati Pharma GmbH
Mirfulan Salbe
Mirfulan Salbe (Opakowanie: 20 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 6
Marka: ISO-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 6
Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 6 (Opakowanie: 150 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Sulfoderm S Teint preparat do pielęgnacji na dzie
Marka: ECOS Vertriebs GmbH
Sulfoderm S Teint preparat do pielęgnacji na dzień bezzapachowy
Sulfoderm S Teint preparat do pielęgnacji na dzień bezzapachowy (Opakowanie: 40 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www
Cena: 39,00 zł

Solutio Cordes Loesung
Marka: Ichthyol-Gesellschaft Cordes H

Hedelix Hustensaft
Marka: Krewel Meuselbach GmbH
Hedelix Hustensaft
Zastosowanie Hedelix Hustensaft (Opakowanie: 100 ml)-Entzündungen der Luftwege-Chronisch-entzündliche AtemwegserkrankungenSkład0
Cena: 26,00 zł

Anti Brumm Zecken Stopp Spray
Marka: HERMES Arzneimittel GmbH
Anti Brumm Zecken Stopp Spray
Anti Brumm Zecken Stopp Spray (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Perlweiss Kaffee & Tee Zahnweiss
Marka: Fette Pharma AG
Perlweiss Kaffee  Tee Zahnweiss
Perlweiss Kaffee & Tee Zahnweiss (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 15,00 zł

Silicea D 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Silicea D 30 Globuli
Silicea D 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Maaloxan 25 mVal Kautabl.
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Maaloxan 25 mVal Kautabl.
Zastosowanie Maaloxan 25 mVal Kautabl. (Opakowanie: 100 szt.)Anwendungsgebiete von Maaloxan 25 mVal Kautabl. (Opakowanie: 100 szt
Cena: 87,00 zł

Biorepair mleczko do zębów
Marka: Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG

Biochemie Globuli 1 Calcium fluoratum D 12
Marka: Orthim GmbH & Co. KG
Biochemie Globuli 1 Calcium fluoratum D 12
Biochemie Globuli 1 Calcium fluoratum D 12 (Opakowanie: 15 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Sweatosan ueberzogene Tabletten
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Sweatosan ueberzogene Tabletten
Sweatosan ueberzogene Tabletten (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 140,00 zł

Basica direkt mikroperełki zasadowe
Marka: Protina Pharmazeutische GmbH
Basica direkt mikroperełki zasadowe
Zastosowanie Basica direkt mikroperełki zasadowe (Opakowanie: 30X2.8 g)Basica direkt mikroperełki zasadowe (Opakowanie: 30X2
Cena: 52,00 zł

Weleda Arnica/symphytum compositus, maść z arniką
Marka: WELEDA AG

Regenaplex 1 A Tropfen
Marka: REGENAPLEX GmbH
Regenaplex 1 A Tropfen
Regenaplex 1 A Tropfen (Opakowanie: 15 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Excipial Clean mydło w płynie
Marka: Galderma Laboratorium GmbH

Permethrin biomo Loesung 0,5%
Marka: biomo pharma GmbH
Permethrin biomo Loesung 0,5
Permethrin biomo Loesung 0,5% (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 79,00 zł

Sanukehl Strep D 6 krople
Marka: SANUM-KEHLBECK GmbH & Co. KG

Passio Balance überzogene Tabletten
Marka: STADA GmbH
Passio Balance überzogene Tabletten
Passio Balance überzogene Tabletten (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 58,00 zł

Tetesept Meeressalz Gelenk + Muskel
Marka: Merz Consumer Care GmbH
Tetesept Meeressalz Gelenk + Muskel
Tetesept Meeressalz Gelenk + Muskel (Opakowanie: 80 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Balneum Hermal F Bad
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH

Uzara 40 mg ueberzogene Tabletten
Marka: STADA GmbH
Uzara 40 mg ueberzogene Tabletten
Uzara 40 mg ueberzogene Tabletten (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Aminocor 611 Formel plus Kapseln
Marka: Pharma Peter GmbH
Aminocor 611 Formel plus Kapseln
Aminocor 611 Formel plus Kapseln (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 98,00 zł

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis