polariss
Mocna strona zdrowia zawiera
409846 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2022 roku

Baton kokos & pomarańcza dobra kaloria
Marka: Atrakcyjne oferty
Baton kokos  pomarańcza dobra kaloria
Naturalny baton o smaku kokosa z nutą pomarańczy
Cena: 37,72 zł

Olejek tymiankowy 10ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Olejek tymiankowy 10ml
Olejek tymiankowy marki Herbapol Kraków to produkt rekomendowany do stosowania w kominkach zapachowych lub do wykonywania inhalacji
Cena: 7,68 zł

Dr stopa foot therapy krem do stóp intensywnie na
Marka: Atrakcyjne oferty
Dr stopa foot therapy krem do stóp intensywnie nawilżający 100ml
Zastosowanie preparatu: Codzienna pielęgnacja skóry stóp bardzo suchej, z objawami nadmiernego złuszczania, rogowacenia i pękania naskórka
Cena: 14,39 zł

Witamina d3 25 mcg (250 tabl.)
Marka: Atrakcyjne oferty
Witamina d3 25 mcg 250 tabl.
Suplement diety zawierający witaminę D3 w formie cholekalcyferolu
Cena: 20,98 zł

Lactovaginal intima płyn 300ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Lactovaginal intima płyn 300ml
Lactovaginal Intima to płyn ginekologiczny do stosowania w higienie intymnej
Cena: 23,56 zł

Astaxanthin 4mg x 60 kapsułek
Marka: Atrakcyjne oferty
Astaxanthin 4mg x 60 kapsułek
Uzupełnianie codziennej diety w astaksantynę polecane jest dla osób, które chcą wspomóc utrzymanie zdrowia oczu
Cena: 48,87 zł

Sokoli wzrok (50 kaps.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Xenivit bio witamina c 1000 powder x 150 dawek
Marka: Atrakcyjne oferty

Odbudowująca maska do włosów 1000ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Odbudowująca maska do włosów 1000ml
Ronney Professional Mask Keratin Complex Rebuilding Therapy to maska odbudowująca do włosów suchych i łamliwych
Cena: 12,59 zł

Same 200 mg (60 tabl.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Glucosamine & chondroitin msm x 60 kapsułek - dat
Marka: Atrakcyjne oferty
Glucosamine  chondroitin msm x 60 kapsułek - data ważności 30-09-2021r.
Kompozycja trzech składników – glukozaminy, chondroityny oraz metylosulfonylometanu
Cena: 42,03 zł

Koenzym q10 classic mse (100 kaps.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Clear face antibacterial cleansing foam oczyszcza
Marka: Atrakcyjne oferty
Clear face antibacterial cleansing foam oczyszczająca pianka do twarzy 150ml
Clear Face Antibacterial Cleansing Foam to oczyszczająca pianka do twarzy od marki Sebamed
Cena: 28,19 zł

Ranigast s-o-s mleczko 200ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Ranigast s-o-s mleczko 200ml
Wyrób medyczny Ranigast S-O-S mleczko to zawiesina doustna zawierająca alginian sodu, węglan wapnia oraz wodorowęglan potasu
Cena: 13,63 zł

Sakura restorative mask wzmacniająca maska do wło
Marka: Atrakcyjne oferty
Sakura restorative mask wzmacniająca maska do włosów 250ml
Wzmacniająca maska do włosów wzbogacona o ekstrakt z kwiatów wiśni. Daje przyjemne uczucie witalności i głębokiego nawilżenia skórze głowy
Cena: 27,69 zł

Ma vie pour femme l'eau woda toaletowa spray 75ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Pure nawilżający żel intymny 80ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Pure nawilżający żel intymny 80ml
Pure to nawilżający żel intymny od marki Unimil. Formuła, która zapewni uczucie delikatności i maksymalną przyjemność
Cena: 11,50 zł

Powderpuff duży puszek do pudru 2szt
Marka: Atrakcyjne oferty
Powderpuff duży puszek do pudru 2szt
Powderpuff to puszek do aplikacji pudru stworzony przez markę Peggy Sage. Miękki i przyjemny w dotyku
Cena: 6,89 zł

Chrome effect pyłek do paznokci silver 2g
Marka: Atrakcyjne oferty

Max factor podkład nawilżający z filtrem 05 30ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Innoxa vm-n24 metalowa zalotka do rzęs 11 cm, w k
Marka: Atrakcyjne oferty
Innoxa vm-n24 metalowa zalotka do rzęs 11 cm, w kolorze złotym
Perfekcyjnie podkręca i optycznie wydłuża rzęsy. Sprawi, że spojrzenie stanie się wyraziste
Cena: 19,39 zł

Ade be1719 luna bambusowa, mechaniczna i cyfrowa
Marka: Atrakcyjne oferty

Chicco naturalfeeling pink-150 ml smoczek silikon
Marka: Atrakcyjne oferty

Visiomed prosonic micro 2-żółty szczoteczka sonic
Marka: Atrakcyjne oferty
Visiomed prosonic micro 2-żółty szczoteczka soniczna
Odkryj naturalną biel swoich zębów dzięki sonicznej szczoteczce Visiomed ProSonic Micro. Zobacz jak Twoje zęby odzyskują blask
Cena: 30,69 zł

Viga drewniane puzzle ocean 24 elementy
Marka: Atrakcyjne oferty

Classic world deszczownica tuba z kuleczkami czer
Marka: Atrakcyjne oferty

Witamina d3 10000 iu 250 mcg (240 kaps.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Starpharma zdrowy lizak mniam mniam z witamin 4+1
Marka: Atrakcyjne oferty

Dary natury krwawnik ziele eko 50g
Marka: Atrakcyjne oferty

Vitadiet flexi hyal forte 20 szaszetek x 15ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Maseczka energizer do twarzy c + citrus, 25ml - f
Marka: Atrakcyjne oferty

Krem - scrub pielęgnacja stóp 3w1 na bazie niebie
Marka: Atrakcyjne oferty

Pięć przemian płatki drożdzowe nieaktywne
Marka: Atrakcyjne oferty

Reutter cukierki szałwiowe z miodem i witaminą c
Marka: Atrakcyjne oferty
Reutter cukierki szałwiowe z miodem i witaminą c
REUTTER Cukierki Szałwiowe z miodem i witaminą C 50g Cukierki z ekstraktem i olejkiem szałwiowym
Cena: 7,49 zł

Heat wild orchid dezodorant spray szkło 75ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Jaipur homme woda perfumowana spray 100ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Yellow diamond dezodorant sztyft 50ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Fruit d'amour turquoise woda toaletowa spray 30ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Fruit damour turquoise woda toaletowa spray 30ml
Fruit D\'Amour Turquoise to woda toaletowa dla kobiet stworzona przez markę Ungaro. Zapach powstał w 2017 roku
Cena: 47,59 zł

No ordinary woda toaletowa spray 100ml
Marka: Atrakcyjne oferty
No ordinary woda toaletowa spray 100ml
Woda toaletowa No Ordinary, od marki Real Time. Świeży, wodny zapach męski
Cena: 11,89 zł

Riflesso woda toaletowa spray 100ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Scandal żel pod prysznic 200ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Zinc glycinate - chelat cynku i olej z pestek dyn
Marka: Atrakcyjne oferty

Witamina e 400 iu (50 kaps.)
Marka: Atrakcyjne oferty
Witamina e 400 iu 50 kaps.
Witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Cena: 26,24 zł

To be tattooart for woman woda perfumowana spray
Marka: Atrakcyjne oferty

Cocoa butter formula skin theraphy oil specjalist
Marka: Atrakcyjne oferty

Matujący podkład do twarzy 101 true ivory 30ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Matujący podkład do twarzy 101 true ivory 30ml
Matuje i idealnie dopasowuje się do cery. Podkład ujednolica koloryt i widocznie wygładza skórę.
Cena: 20,59 zł

Water sticker naklejki wodne nn07
Marka: Atrakcyjne oferty

No. 19 tender flower for women woda perfumowana s
Marka: Atrakcyjne oferty

In woman dezodorant spray 150ml
Marka: Atrakcyjne oferty
In woman dezodorant spray 150ml
In Woman - słodka, kwiatowo-owocowa kompozycja zapachowa podkreślająca siłę i niezależność nowoczesnej kobiety
Cena: 7,09 zł

Dental family wybielająca pasta do zębów, 100 ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Prebiotyczny krem do twarzy do cery mieszanej, 50
Marka: Atrakcyjne oferty

Rewitalizująca odżywka w sprayu do włosów cannabi
Marka: Atrakcyjne oferty
Rewitalizująca odżywka w sprayu do włosów cannabis, 150ml  dr. santé
Nawilżająca, lekka odżywka w sprayu, wygładza, zmiękcza włosy i zapewnia łatwe rozczesywanie.
Cena: 10,59 zł

Mydło dziecięce z ekstraktem rumianku 90g
Marka: Atrakcyjne oferty

Serum na dzień zwężające pory z różą japońską, wi
Marka: Atrakcyjne oferty

Dary natury cynamon mielony 60g (kartonik)
Marka: Atrakcyjne oferty

Naturalne mydło glicerynowe - ręcznie robione - m
Marka: Atrakcyjne oferty

Miaroma thyme pure essentail oil (10 ml)
Marka: Atrakcyjne oferty

Whole food magnesium (421.5 g)
Marka: Atrakcyjne oferty

Ice cream green moisture intensive mask intensywn
Marka: Atrakcyjne oferty
Ice cream green moisture intensive mask intensywnie odżywiająca maska do włosów 1000ml
Intensywnie odżywiająca maska do włosów
Cena: 31,59 zł

Ice cream keratin one multi-action wielozadaniowy
Marka: Atrakcyjne oferty
Ice cream keratin one multi-action wielozadaniowy krem w sprayu z keratyną 200ml
Keratin One to multi-funkcyjny krem w sprayu bez spłukiwania o 15 różnych właściwościach
Cena: 27,69 zł

Ice cream keratin restructuring mask maska restru
Marka: Atrakcyjne oferty
Ice cream keratin restructuring mask maska restrukturyzująca z keratyną 1000ml
Posiada właściwości rozplątujące włosy, eliminuje problem puszenia się włosów
Cena: 31,59 zł

Insta glow highlighter rozświetlacz do twarzy 101
Marka: Atrakcyjne oferty
Insta glow highlighter rozświetlacz do twarzy 101 golden glow 5g
Rozświetlacz do twarzy Insta Glow Highlighter stworzony przez markę Miss Sporty
Cena: 8,49 zł

Krem-żel łagodzący skutki ukąszeń 75ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Krem-żel łagodzący skutki ukąszeń 75ml
Krem-żel łagodzący skutki ukąszeń stworzony przez markę Vaco. Na bazie naturalnych składników aktywnych
Cena: 2,39 zł

Very irresistible woda perfumowana spray 75ml
Marka: Atrakcyjne oferty

Bio szampon do włosów organic beryoza - intensywn
Marka: Atrakcyjne oferty

Naturia loki płyn do trwałej ondulacji mocny 2x75
Marka: Atrakcyjne oferty
Naturia loki płyn do trwałej ondulacji mocny 2x75ml
Dzięki zastosowaniu płynu Naturia loki uzyskasz naturalne i elastyczne loki oraz zwiększoną objętość fryzury
Cena: 7,19 zł

Migrea - magnez + witamina b6 + 14 szczepów bakte
Marka: Atrakcyjne oferty

Preference farba do włosów 7.1 islande
Marka: Atrakcyjne oferty

Professional hair brush with magnetic mirror szcz
Marka: Atrakcyjne oferty
Professional hair brush with magnetic mirror szczotka do włosów z magnetycznym lusterkiem mauve-blue
Szczotka MAGNETIC MIRROW BRUSH to doskonały wybór dla osób preferujących szczotki z rączką
Cena: 5,89 zł

Ultimate omega 640 mg (60 kaps.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Ekspert wieku 60+ kompleksowy krem modelujący 50m
Marka: Atrakcyjne oferty
Ekspert wieku 60+ kompleksowy krem modelujący 50ml
Z upływem czasu zmieniają się potrzeby skóry w zakresie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. L\'Oréal Paris stworzyło linię kosmetyków Ekspert W
Cena: 19,49 zł

Calm with zembrin (60 kaps.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Fit me concealer korektor w płynie 08 nude 6.8ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Fit me concealer korektor w płynie 08 nude 6.8ml
Dla kobiet, które oczekują idealnego dopasowania korektora do kolorytu ich skóry i dążą do perfekcyjnego makijażu. Niezawodny korektor z kultow
Cena: 12,99 zł

Two-per-day tablets (60 tabl.)
Marka: Atrakcyjne oferty

Eye studio color tattoo 24 hr cień do powiek w kr
Marka: Atrakcyjne oferty
Eye studio color tattoo 24 hr cień do powiek w kremie 170 urbanite 4ml
Wypróbuj kremowy cień do powiek Eye Studio Color Tattoo 24 HR, z którym osiągniesz wyrazisty, trwały i kuszący makijaż oczu
Cena: 13,29 zł

Chicago blues woda toaletowa spray 100ml
Marka: Atrakcyjne oferty
Chicago blues woda toaletowa spray 100ml
Woda toaletowa Chicago Blues, sygnowana marką Vittorio Bellucci. Łączy owocowe i korzenne, typowo męskie nuty zapachowe
Cena: 22,09 zł

Positivum sen x 180 tabletek
Marka: Atrakcyjne oferty
Positivum sen x 180 tabletek
Suplement diety Positivum Sen zawiera w swoim składzie melatoninę oraz dwa cenne wyciągi roślinne – z szyszek chmielu i ziela melisy
Cena: 31,62 zł

Verdin max x 15 kapsułek
Marka: Atrakcyjne oferty
Verdin max x 15 kapsułek
Suplement diety Verdin Max zawiera dużą porcję standaryzowanego na zawartość kurkuminy ekstraktu z kłączy ostryżu długiego
Cena: 15,99 zł

Dicoflor 3 x 12 saszetek
Marka: Atrakcyjne oferty
Dicoflor 3 x 12 saszetek
Probiotyk polecany do stosowania już od pierwszych dni życia, a także u starszych dzieci i dorosłych
Cena: 19,50 zł

Clochee - resveratrol care - krem młodości na dzi
Marka: Atrakcyjne oferty

Polecamy

Strefa marek

Kategorie

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis