polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
205307 produktów

Medycyna coraz bliżej jeszcze szerszego wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Dziś leczymy nią nie tylko nowotwory, ale też choroby neurologiczne dzieci i dorosłych

Dokładnie 8 października 1988 r., czyli równo 30 lat temu, prof. Eliane Gluckman wraz ze swoim zespołem dokonała pionierskiego przeszczepienia krwi pępowinowej 5-letniemu choremu na niedokrwistość Fanconiego Mathew Farrow.  Chłopiec został całkowicie wyleczony, a dziś jest cieszącym się życiem dorosłym. Od tego czasu zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w ratowaniu życia chorych na nowotwory i schorzenia hematologiczne jest powszechne. Opublikowane badania pokazują również, że mogą mieć zastosowanie w chorobach neurologicznych.

Czy krew pępowinowa może pomóc dziecku od którego została pobrana? Czy jest wykorzystywana w Polsce? Czym się różnią komórki macierzyste krwi pępowinowej od komórek macierzystych sznura? Kiedy za leczenie komórkami macierzystymi się płaci? Czy będzie można wyhodować narządu z komórek macierzystych? 30 rocznica pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej to idealny moment by odpowiedzieć na pytania które elektryzują opinię publiczną. O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów:  
prof. Krzysztofa Kałwaka
z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii
i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dr hab. Magdalenę Chrościńską – Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Pawła Kwiatkowskiego - prezesa Fundacji „Komórki Życia – Komórki Nadziei” oraz lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne i niewyspecjalizowane jeszcze komórki charakteryzujące się wysoką zdolnością do samoodnawiania i różnicowania. W medycynie pozyskiwane są ze  szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz tkanek popłodu: krwi pępowinowej i sznura pępowiny.  Stosowane są od ponad 30 lat w leczeniu ciężkich chorób hematologicznych i onkologicznych, zarówno dla dawcy od którego zostały pobrane jak i dla jego rodziny, lub osób niespokrewnionych (w zależności od wskazania). W roku 2017 opublikowano wyniki badań nad zastosowaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Ich wyniki pokazują, że zastosowanie własnej krwi pępowinowej może przynieść korzystne efekty kliniczne.

– Komórki macierzyste pochodzące ze sznura pępowinowego i krwi pępowinowej zaskakują swoją uniwersalnością. Wykazują bardzo dużą skuteczność, a przy tym nie wymagają pełnej zgodności materiału w układzie HLA – nie musimy już szukać dawcy w pełni zgodnego, wystarczy zaledwie 60 proc. zgodności. Już dziś wiemy, że  możemy je wykorzystywać w leczeniu tak wielu chorób oraz to, że nie wiemy jeszcze wszystkiego, o ich zdolnościach – mówił prof. Krzysztof Kałwak. – My lekarze obecnie czekamy na możliwość naprawdę pełnego wykorzystania możliwości i potencjału drzemiącego w krwi pępowinowej. Te komórki – oprócz tego, że dzięki swojej prymitywności są tak bardzo uniwersalne – mają jeszcze dużą dawkę bardzo cennych substancji o działaniu immunomodulującym. Oznacza to, że podane np. dziecku z autyzmem potrafią znacznie złagodzić stan zapalny w centralnym ośrodku nerwowym. Czyli złagodzić objawy choroby – zwiększyć koncentrację, uspokoić, zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Zdaniem prof. Kałwaka w najbliższej przyszłości komórki macierzyste z krwi i sznura pępowinowego znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu dorosłych. Już dziś znane są przypadki satysfakcjonujących terapii osób z udarem niedokrwiennym czy po przebytym zawale serca.

– W leczeniu chorób neurologicznych dzieci bardzo istotny jest wiek pacjenta – im młodsze dziecko, tym lepsze efekty terapii. Nie możemy się jednak łudzić, że wyleczymy całkowicie porażenie dziecięce czy autyzm. Podanie komórek macierzystych (z krwi pępowinowej lub ze sznura pępowiny) ma na celu polepszenie jakości życia i zniwelowanie objawów. I proszę mi wierzyć, że w przypadku naszych pacjentów nawet pozornie drobna zmiana to wielki krok na przód dla chorego i jego rodziny. Te „drobiazgi”, które uzyskujemy czasem już pod dwóch podaniach oznaczają np. wielkie postępy w rehabilitacji, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę widzenia, mowy czy koncentracji. To bardzo wiele – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Terapia komórkami macierzystymi w chorobach neurologicznych realizowana jest w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego, a co za tym idzie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Powoduje to istotne ograniczenie dostępu do terapii dla dzieci, które nie mają zabezpieczonej krwi pępowinowej przy porodzie. Póki co z pomocą w finansowaniu terapii przychodzi Fundacja „Komórki Życia - Komórki Nadziei”.

­- Naszym zadaniem jest ułatwianie chorym dotarcie do potrzebnej im terapii. Większość
z nich to osoby, które nie mają własnej krwi pępowinowej – oczywiście gdyby ją miały cała procedura trwała by dużo krócej i byłaby bezkosztowa, ale tak jest rzadko. Naszym celem jest umożliwianie chorym dzieciom i ich rodzinom leczenie w Polsce oraz informowanie ich
o możliwościach i ośrodkach, które przeprowadzają takie terapie. To nasz priorytet, bowiem leczenie w kraju jest skuteczne, a skuteczność tą potwierdzają również historie naszych podopiecznych, ale też tańsze i przede wszystkim – mniej stresujące dla dziecka i jego rodziców. A akurat bark stresu jest czynnikiem kluczowym w zdrowieniu –
mówi Paweł Kwiatkowski, prezes Fundacji „Komórki życia – Komórki Nadziei”.

- Jedną z najpowszechniejszych obaw związaną z bankowaniem krwi pępowinowej jest ta, że przecież tej krwi jest mało i wystarczy jej jedynie na ewentualną terapię dla małego dziecka. Obecnie te obawy są nieuzasadnione. Już dziś potrafimy namnażać komórki macierzyste, a dosłownie „tuż za rogiem” jest i pewnie w przyszłym roku zostanie dopuszczona do zastosowania klinicznego będzie przynajmniej jedna technologia przyspieszająca i usprawniająca ten proces. To oznacza, że zbankowana krew bez problemu – i bez utraty jej wartości – wystarczy dla dorosłego człowieka. I to nie są marzenia – to jest nasza najbliższa przyszłość -  mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Bankowanie krwi pępowinowej daje możliwość zabezpieczenia komórek macierzystych na przyszłość. Zdaniem Pawła Kwiatkowskiego gwarantem tej przyszłości są nasi lekarze i badacze – zadaniem władz i organizacji, takich jak kierowana przez niego Fundacja – jest zapewnianie im wsparcia i motywacji, dzięki którym nie będą bali się podejmować śmiałych i pionierskich działań. I będą tworzyć tak przełomowe terapie, jak prof. Eliane Gluckman.

O PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ponad 20% udziałem w rynku. Na koniec pierwszego półrocza 2018 roku Grupa przechowywała 169 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Dotychczas komórki macierzyste z PBKM zostały wydane do leczenia ok. 2000 pacjentów na całym świecie.

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2020 roku

Diabetruw kapsułki cynamonowe
Marka: Med Pharma Service GmbH
Diabetruw kapsułki cynamonowe
Diabetruw kapsułki cynamonowe (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 69,00 zł

Soventol HydroCort 0,5% krem
Marka: MEDICE Arzneimittel Pütter Gmb

Thymuskin Classic Shampoo
Marka: Vita-Cos-Med Klett-Loch GmbH

Buscopan plus Suppos.
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Buscopan plus Suppos.
Zastosowanie Buscopan plus Suppos. (Opakowanie: 5 szt.)- Bei krampfartigen Schmerzen bei Erkrankungen des Magens und des Darmes- Bei Krampfartigen Sch
Cena: 29,00 zł

Klosterfrau Melissengeist w płynie
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Biochemie DHU sól Nr 5 Fosforan potasu, D6 tablet
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Gnaphalium Pentarkan Liquidum
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

La Roche Posay Posthelios żel nawilżający po opal
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Kamillan w płynie
Marka: Aristo Pharma GmbH

Cysto Gastreu S R 18 Tropfen
Marka: Dr.RECKEWEG & Co. GmbH
Cysto Gastreu S R 18 Tropfen
Cysto Gastreu S R 18 Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

Berberis D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Berberis D 6 Globuli
Berberis D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Fortimel Compact 2.4 Neutral
Marka: Nutricia GmbH
Fortimel Compact 2.4 Neutral
Fortimel Compact 2.4 Neutral (Opakowanie: 8x4x125 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 337,00 zł

Kapsafit Kapseln
Marka: PharmaSGP GmbH

Bisacodyl Suppos. 10 mg
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Bisacodyl Suppos. 10 mg
Zastosowanie Bisacodyl Suppos. 10 mg (Opakowanie: 10 szt.)- Zur kurzfristigen Anwendung bei Verstopfung.- Bei Erkrankungen, die eine erleichtertes Kot
Cena: 21,00 zł

Louis Widmer Deo kremowy antyperspirant nieperfum
Marka: LOUIS WIDMER GmbH

Stieproxal szampon
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Neo Angin Halstabletten
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Cortilind 0,5% Hydrocortison Creme
Marka: STADA GmbH
Cortilind 0,5 Hydrocortison Creme
Cortilind 0,5% Hydrocortison Creme (Opakowanie: 30 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 35,00 zł

Enzym Lefax forte Pankreat. Kapseln magensaftr.
Marka: Bayer Vital GmbH GB Pharma

Enzym Lefax Kautabl.
Marka: Bayer Vital GmbH
Enzym Lefax Kautabl.
Zastosowanie Enzym Lefax Kautabl. (Opakowanie: 100 szt.)- Zur Unterstützung der Verdauungsfunktion.SkładAmylase50 mg Pankreas Pulver (vom Schwein)Pr
Cena: 116,00 zł

Spenglersan Kolloid G
Marka: Spenglersan GmbH

Linola Sept krem
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Vitamin B Komplex forte Hevert Tabl.
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.

Giprocol tabletki do żucia z miętą pieprzową
Marka: Norgine GmbH
Giprocol tabletki do żucia z miętą pieprzową
Zastosowanie Giprocol tabletki do żucia z miętą pieprzową (Opakowanie: 3X10 szt.)Problem z wypróżnianiem się należy do jednego z najbardziej w
Cena: 52,00 zł

Louis Widmer 2-fazowe mleczko do demakijażu, niep
Marka: LOUIS WIDMER GmbH
Louis Widmer 2-fazowe mleczko do demakijażu, nieperfumowny
Louis Widmer 2-fazowe mleczko do demakijażu, nieperfumowny (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 48,00 zł

VICHY Lumineuse 01 Claire mate cera normalna i mi
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Ferro Sanol duo mite 50mg magens.r.Pel.i.Kps.
Marka: UCB Pharma GmbH

Odol Med 3 Complete Care reiner Atem Zahnpasta
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Odol Med 3 Complete Care reiner Atem Zahnpasta
Odol Med 3 Complete Care reiner Atem Zahnpasta (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Lindenblueten Tee
Marka: Bombastus-Werke AG

Weleda Edelweiss Sonnenmilch Lsf 30
Marka: WELEDA AG
Weleda Edelweiss Sonnenmilch Lsf 30
Weleda Edelweiss Sonnenmilch Lsf 30 (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

Balneum Hermal Bad
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH
Balneum Hermal Bad
Zastosowanie Balneum Hermal Bad (Opakowanie: 500 ml)Zur unterstützenden Behandlung von Hauterkrankungen mit trockener, juckender Haut wie z.B.:- Chro
Cena: 74,00 zł

Chlorella 500 mg Bio Naturland tabletki
Marka: GSE Vertrieb Biologische Nahru
Chlorella 500 mg Bio Naturland tabletki
Zastosowanie Chlorella 500 mg Bio Naturland tabletki (Opakowanie: 240 szt.)Witamina B12 przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia oraz do
Cena: 96,00 zł

Mastodynon Tabl.
Marka: Bionorica SE

Ambrohexal Hustenloeser 30 mg Tabl.
Marka: Hexal AG

Sulfur Comp. Heel Tabl.
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm

Scholl Eingewachsene Zehennägel Clips & Spray
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland
Scholl Eingewachsene Zehennägel Clips  Spray
Scholl Eingewachsene Zehennägel Clips & Spray (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 82,00 zł

Erkaeltungstee herbata na przeziębienie
Marka: Bombastus-Werke AG

Rausch odżywka do włosów suchych
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH
Rausch odżywka do włosów suchych
Rausch odżywka do włosów suchych (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 52,00 zł

Oxysept Comfort Vit.b 12 Kombip.
Marka: AMO Germany GmbH

Calcium Dura Vit. D3 600 mg Kautabl.
Marka: Mylan dura GmbH

Dexpa Nasal Creme
Marka: NESTMANN Pharma GmbH

Nurofen Junior 125 mg Zaepfchen
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland

Doppelherz Witamina B12 granulat
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG

Thymus Glandula Gl D 12 Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Thymus Glandula Gl D 12 Amp.
Thymus Glandula Gl D 12 Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Benevi Hydroderm Akut-gel
Marka: Benevi Med GmbH & Co. KG

Cocculus D 4 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Zellstofftupfer Fes Zell 4x5 cm hochgebleicht
Marka: FESMED Verbandmittel GmbH
Zellstofftupfer Fes Zell 4x5 cm hochgebleicht
Zellstofftupfer Fes Zell 4x5 cm hochgebleicht (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Meteozym Filmtabl.
Marka: StegroPharm GmbH

Zinkpaste Law
Marka: Abanta Pharma GmbH

Kwai forte 300 mg drażetki
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Bepanthen krople do oczu
Marka: Bayer Vital GmbH

Bomagall Hevert Tropfen
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.

Biochemie Pflüger 10 siarczan sodu D6 tabletki
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG

Luvos Heilerde drobnoziarnista ziemia lecznicza w
Marka: Heilerde-Gesellsch.LUVOS JUST

Girheulit Hom Tabl.
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG

Eucerin Q10 Active Wygładzający krem p/zmarszczko
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

H&s Bachblueten Ausgeglichenheits Tee Filterbtl.
Marka: H&S Tee - Gesellschaft mbH & C
Hs Bachblueten Ausgeglichenheits Tee Filterbtl.
H&s Bachblueten Ausgeglichenheits Tee Filterbtl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Cantavit A + E Dosieraerosol
Marka: Biobridge Europe GmbH

Griffonia 5-htp 200 mg Kapseln
Marka: Zein Pharma - Germany GmbH

Claire Fisher krem matujacy na dzień
Marka: STADA GmbH

Hornerz/Corpus Vitreum Comp. krople do oczu
Marka: WALA Heilmittel GmbH
HornerzCorpus Vitreum Comp. krople do oczu
Zastosowanie Hornerz/Corpus Vitreum Comp. krople do oczu (Opakowanie: 30X0.5 ml)Hornerz/Corpus Vitreum Comp. krople do oczu (Opakowanie: 30X0.5 ml) do
Cena: 69,00 zł

Olivenöl & Vitamine odbudowujący krem na dzień
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Kneipp midgałowy krem regeneracyjny na noc
Marka: Kneipp GmbH

Prostamed tabletki do żucia
Marka: Dr. Gustav Klein GmbH & Co. KG
Prostamed tabletki do żucia
Zastosowanie Prostamed tabletki do żucia (Opakowanie: 200 szt.)W pewnym wieku dolegliwości związane z prostatą są zupełnie naturalne, a Prostame
Cena: 92,00 zł

Gehwol balsam do stóp do skóry normalnej
Marka: Eduard Gerlach GmbH

Chlorhexidin puder
Marka: Abanta Pharma GmbH

Veroval Gluten-intoleranz Selbsttest
Marka: PAUL HARTMANN AG
Veroval Gluten-intoleranz Selbsttest
Veroval Gluten-intoleranz Selbsttest (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 74,00 zł

Ayurdent Zahncreme Classic
Marka: Maharishi Ayurveda Europe B.V.

Ladival empfindliche Haut Spray Lsf 50+
Marka: STADA GmbH
Ladival empfindliche Haut Spray Lsf 50+
Ladival empfindliche Haut Spray Lsf 50+ (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 60,00 zł

Wick Vapopads 7 Menthol Pads Wh7
Marka: KAZ Europe SA
Wick Vapopads 7 Menthol Pads Wh7
Wick Vapopads 7 Menthol Pads Wh7 (Opakowanie: 1 op.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Cordes Bpo 3% Gel
Marka: Ichthyol-Gesellschaft Cordes H

Holle Bio 1 mleko początkowe na bazie mleka kozie
Marka: Holle baby food GmbH

Paracetamol 500 Hexal Zaepfchen
Marka: Hexal AG

Dobendan Direkt Flurbiprofen 8,75 mg zuckerfr.Lut
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland

Calcimed D3 500 mg/1000 I.e. Direct Granulat
Marka: HERMES Arzneimittel GmbH

Neocate Infant Pulver
Marka: Nutricia GmbH
Neocate Infant Pulver
Neocate Infant Pulver (Opakowanie: ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 730,00 zł

Esberitox Compact Tabletten
Marka: SCHAPER & BRÜMMER GmbH & Co. K
Esberitox Compact Tabletten
Esberitox Compact Tabletten (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 76,00 zł

Rytmopasc Tropfen
Marka: PASCOE pharmazeutische Präpara
Rytmopasc Tropfen
Zastosowanie Rytmopasc Tropfen (Opakowanie: 50 ml)Die Anwendungsgebiete leiten sich von den homöopathischen Arzneimittelbildern ab. Dazu gehören: ne
Cena: 70,00 zł

Lachesis D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Lachesis D 12 Globuli
Lachesis D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Physiogel Daily Moisture Therapy krem intensywnie
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis