polariss
Mocna strona zdrowia zawiera
273990 produktów

Nadziąślak  –  problem ciężarnych

Kobiety podczas ciąży narzekają na mdłości, bóle kręgosłupa, puchnące kostki czy problemy z pęcherzem. Efekt burzy hormonów zobaczymy również po gorszej kondycji dziąseł i obecności tzw. guzów ciężarnych w jamie ustnej.  Czy jest się czego obawiać?

Hormony wpływają na dziąsła

Okres ciąży to wyzwanie dla naszych dziąseł.  Z powodu wahań hormonów i wynikających z tego zmian w fizjologii dziąseł, stają się bardziej wrażliwe, bolesne, rozpulchnione i mogą krwawić. Nie zdziw się, jeśli na ich powierzchni pojawi się mały, miękki i zaczerwieniony guz. 

 

Może to być nadziąślak ziarnisty (epulis granulomatosa), zwany również nadziąślakiem ciężarnych (epulis gravidarum). Część kobiet może wpaść w panikę na widok niepokojącej zmiany w jamie ustnej. Czy słusznie?

Nadziąślaki to łagodne guzy występujące w obszarze dziąseł. Wpływ na ich rozwój ma wiele czynników, m.in. miejscowe podrażnienia, urazy oraz zmiany hormonalne. Kobiety są na nie szczególnie narażone ze względu na ciążę - wtedy mówimy o nadziąślaku lub guzieciężarnych, który pojawia się zazwyczaj w 2. lub 3. trymestrze.  W 70 proc. przypadków zmiana zlokalizowana jest na brodawkach międzyzębowych, ale także tkankach dziąseł oraz śluzówce np. warg lub języka. Nie boli, zazwyczaj również nie ulega zezłośliwieniu - uspokaja lek. stom. Monika Stachowicz z gabinetu Periodent w Warszawie.

Jak wyjaśniają specjaliści, nadziąślak często rozwija się na skutek wzrostu poziomu estrogenów oraz progesteronu i zmian we florze bakteryjnej, do których dochodzi w organizmie kobiety podczas ciąży.

Groźny czy nie?

Skoro więc zmiana nie jest groźna, to czy wymaga leczenia?Jak się okazuje – niekoniecznie.  Guz ciążowy zazwyczaj znika samoistnie lub zmniejsza się do kilku tygodni po porodzie.

 

Zanim to jednak nastąpi, nadziąślak potrafi być irytujący i uciążliwy dla ciężarnej.Jego cechą charakterystyczną jest bowiem hiperplazja, czyli nadmierny przerost śluzówki. Dlatego może powodować dyskomfort podczas jedzenia, szczotkowania lub nitkowania zębów - może wówczas krwawić ze względu na duże unaczynienie i mieć tendencję do owrzodzeń. Czasami zmiana może silnie reagować na zimne i gorące temperatury. Dodatkowo, stanowi również defekt estetyczny.

 

-Szacuje się, że nadziąślak może dotyczyć  1-5%  ciężarnych, sprzyjają mu nie tylko zmiany hormonalne, ale również m.in. zaniedbania w higienie jamy ustnej, zaburzenia immunologiczne czy uboga w witaminy dieta. Można go usunąć chirurgicznie skalpelem, również za pomocą lasera, krioterapii lub elektrokoagulacji, co na ogół zapobiega odrastaniu. Zazwyczaj jednak obserwujemy zmianę i jeśli to możliwe, czekamy do porodu. Wskazaniem do jego usunięcia jest znaczny rozmiar np. kilka cm, który nie pozwala normalnie odżywiać się pacjentce lub jego ciągła obecność po urodzeniu dziecka wyjaśnia periodontolog.

Aby potwierdzić, że na pewno mamy do czynienia z nadziąślakiem i jakim jego typem (jest kilka rodzajów), należy zgłosić się do stomatologa. Rozpoznanie zmiany powinno być również potwierdzone wywiadem lekarskim, diagnostyką RTG, biopsją oraz badaniem histopatologicznym.

Jest to niezbędne, by nie pomylić niegroźnego nadziąślaka np. ze zmianami o charakterze nowotworowym m.in. naczyniakami – łagodnymi lub złośliwymi, mięsakiem Kaposiego lub rakiem płaskonabłonkowym, które również mogą być usytuowane  w jamie ustnej i mieć zbliżone cechy kliniczne.

Po badaniach dentysta może w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie lub - jak ma to miejsce w większości przypadków – doradzić przeczekanie i usunięcie dopiero po rozwiązaniu ciąży, aby zapobiec nawrotom.

Jak z nim postępować w trakcie ciąży?

Gdy zmiana się pojawi, musimy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów, najlepiej po każdym posiłku oraz unikać miejscowego podrażnienia tej okolicy. W tym celu wybierzmy szczoteczkę o miękkim włosiu, która jest delikatniejsza dla dziąseł. Jeśli tkanki są obrzęknięte, zamiast nitki dentystycznej, możemy wybrać irygator stomatologiczny.

 

- To małe urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem oczyszcza trudno dostępne miejsca w sposób fizjologiczny i mało inwazyjny wyjaśnia stomatolog.

W okresie ciąży wzrasta także znaczenie kontrolnych przeglądów jamy ustnej. Stomatolog sprawdza, czy u pacjentki nie występują dolegliwości, np. zapalenie dziąseł, wtedy może zlecić profesjonalny zabieg usunięcia złogów nazębnych.

Nadziąślakowi sprzyjają zła higiena jamy ustnej oraz urazy dziąseł. Dlatego zwracamy uwagę na czynniki drażniące m.in. ostre krawędzie zębów, nawisające plomby, niedopasowane uzupełnienia protetyczne oraz obecność kamienia nazębnego. Kamień nazębny powoduje chroniczne podrażnianie dziąseł, więc oczyszczenie zębów z osadu nie tylko redukuje ryzyko infekcji dziąseł, do których często dochodzi u ciężarnych pacjentek, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nadziąślaka – mówi dr Stachowicz.

 

 

***

Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodentto nowoczesna klinika stomatologiczna zlokalizowana w Warszawie, która od lat dba o uśmiechy Polaków. Periodent specjalizuje się w implantologii, stomatologii estetycznej, a przede wszystkim w temacie chorób przyzębia i błony śluzowej. W swojej pracy wykorzystuje m.in. zaawansowane mikroskopy, lasery, system CEREC oraz cyfrowe aparaty do niskodawkowej radiologii. Dostępne są tu również badania cyfrową sondą periodontologiczną PA-ON – wyjątkowym narzędziem pomocnym w profilaktyce, diagnostyce oraz terapii chorób przyzębia. Centrum Periodent to również twórca akcji informacyjnej „Stop paradontozie”, w ramach której organizuje bezpłatne konsultacje stomatologiczne i diagnostykę dla pacjentów zagrożonych chorobami przyzębia. Więcej: www.periodent.com.plstopparadontozie.pl

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2020 roku

Berberil Dry Eye Augentropfen
Marka: Dr. Gerhard Mann
Berberil Dry Eye Augentropfen
Berberil Dry Eye Augentropfen (Opakowanie: 3X10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Neurotrat S forte Filmtabl.
Marka: Mylan Healthcare GmbH

La Roche Posay Toleriane Teint 13 podkład kryjący
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Basenpulver pH balance Pascoe
Marka: Pascoe Vital GmbH
Basenpulver pH balance Pascoe
Basenpulver pH balance Pascoe (Opakowanie: 30X4 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 56,00 zł

Cimi szampon
Marka: CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Cimi szampon
Cimi szampon (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 43,00 zł

Sic Ophtal sine Augentr. Einzeldosispip.
Marka: Dr. Winzer Pharma GmbH

CelYoung Elit Extrem krem przeciwzmarszczkowy SPF
Marka: KREPHA GmbH & Co.KG

La Roche Posay Effaclar Mat krem matujący
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Eubos Diabetes balsam do ciała
Marka: Dr.Hobein (Nachf.) GmbH

Hormeel Snt Tropfen
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm

Allpresan Fuss spezial Lipidsalbe Nummer 4
Marka: Neubourg Skin Care GmbH & Co.K
Allpresan Fuss spezial Lipidsalbe Nummer 4
Allpresan Fuss spezial Lipidsalbe Nummer 4 (Opakowanie: 125 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 43,00 zł

CelYoung intensywny krem do pięt i stóp
Marka: KREPHA GmbH & Co.KG

Tena Pants Normal medium
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Pants Normal medium
Tena Pants Normal medium (Opakowanie: 18 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 72,00 zł

Pfeil Zahnschmerz Filmtabletten forte
Marka: STADA GmbH
Pfeil Zahnschmerz Filmtabletten forte
Zastosowanie Pfeil Zahnschmerz Filmtabletten forte (Opakowanie: 20 szt.)Anwendungsgebiete:Schmerzstillendes (leichte bis mäßig starke Schmerzen) und
Cena: 26,00 zł

Bepanthen Sensiderm Krem
Marka: Bayer Vital GmbH

Influvit Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Ibudex 200 mg Filmtabletten
Marka: Dexcel Pharma GmbH

Biomed Vergiss dein Alter Creme
Marka: Herba Anima GmbH
Biomed Vergiss dein Alter Creme
Biomed Vergiss dein Alter Creme (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 102,00 zł

Lachesis C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Vomex A Dragees N
Marka: Klinge Pharma GmbH

Eucerin Atopicontrol krem do twarzy skóra atopowa
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

Frei öl Hydrolipid Intensivcreme
Marka: Apotheker Walter Bouhon GmbH

Ramend Abfuehrtee Sennesblaetter
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Ramend Abfuehrtee Sennesblaetter
Ramend Abfuehrtee Sennesblaetter (Opakowanie: 30 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 17,00 zł

Phytohustil syrop łagodzący drażliwy kaszel
Marka: Bayer Vital GmbH

Doppelherz System Glukozamina Plus 800
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG

Hansaplast med Sensitive Pflaster 1mx6cm
Marka: Beiersdorf AG

Kneipp Gesundheitsbad Muskel Aktiv Wacholder
Marka: Kneipp GmbH
Kneipp Gesundheitsbad Muskel Aktiv Wacholder
Kneipp Gesundheitsbad Muskel Aktiv Wacholder (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Balsam do nóg
Marka: Ferdinand Eimermacher GmbH & C

Synergon 61 Cimicifuga Tropfen
Marka: Kattwiga Arzneimittel GmbH

Selergo 1% Creme
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH

Carotin Beta-Karoten drażetki
Marka: Astrid Twardy GmbH
Carotin Beta-Karoten drażetki
Zastosowanie Carotin Beta-Karoten drażetki (Opakowanie: 240 szt.)Carotin-Dragees kombiniert enthalten die hautaktive Wirkstoffkombination aus Betacar
Cena: 73,00 zł

Nobilin Gelenk Kapseln
Marka: Medicom Pharma GmbH
Nobilin Gelenk Kapseln
Nobilin Gelenk Kapseln (Opakowanie: 4X120 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 172,00 zł

Calcium Sandoz D Osteo intens 1200mg/800i.e.
Marka: Hexal AG

Elacutan Fettcreme
Marka: RIEMSER Pharma GmbH
Elacutan Fettcreme
Elacutan Fettcreme (Opakowanie: 150 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 60,00 zł

Artelac Lipids Md Żelowe krople do oczu
Marka: Dr. Gerhard Mann

Spalt Kopfschmerz Kapseln
Marka: Pfizer Consumer Healthcare Gmb
Spalt Kopfschmerz Kapseln
Zastosowanie Spalt Kopfschmerz Kapseln (Opakowanie: 20 szt.)- Bei leichten bis mäßig starken Schmerzen (wie Kopfschmerzen, Zahnschmerzen, Regelschme
Cena: 35,00 zł

Milchsaeure Pflueger Injektionsloesung 5 ml
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG

Antimonium Arsenicosum D 6 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Gallentee M Bombastus
Marka: Bombastus-Werke AG

Nu Gel Hydrogel Mng 415
Marka: KCI Medizinprodukte GmbH
Nu Gel Hydrogel Mng 415
Nu Gel Hydrogel Mng 415 (Opakowanie: 10X15 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 370,00 zł

Phytocolor 7d złoty blond
Marka: Ales Groupe Cosmetic Deutschla

Luxus Maske
Marka: A. Moras & Comp. GmbH & Co. KG
Luxus Maske
Luxus Maske (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 4,00 zł

Dr Theiss Olivenoel mydło roślinne
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Fit+feelgood koktajl na odchudzanie o smaku jagod
Marka: Layenberger Nutrition Group Gm

Goldtropfen Dhu S
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Weihrauch H15 tabletki
Marka: Bios Medical Services
Weihrauch H15  tabletki
Zastosowanie Weihrauch H15 tabletki (Opakowanie: 100 szt.)Boswellia serrata jest drzewem występującym w Indiach, którego owoce posiadają wyjątkow
Cena: 219,00 zł

Posterine Salbe
Marka: Dr. Kade Pharm. Fabrik GmbH

Ambroxol Inhalat Inhal.-lsg.
Marka: Penta Arzneimittel GmbH

Refigura Saszetki na odchudzanie
Marka: Heilpflanzenwohl GmbH
Refigura  Saszetki na odchudzanie
Zastosowanie Refigura Saszetki na odchudzanie (Opakowanie: 90 szt.)Refigura Saszetki na odchudzanie (Opakowanie: 90 szt.) pozwalają szybko uzyskać p
Cena: 279,00 zł

Zendium Zahncreme sensitive
Marka: Hager Pharma GmbH

Phytokeratine Extreme Waschcreme
Marka: Ales Groupe Cosmetic Deutschla

Anefug simplex krem
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG
Anefug simplex krem
Zastosowanie Anefug simplex krem (Opakowanie: 40 ml)Łagodny krem pielęgnacyjny do skóry trądzikowej. Dzięki zawartości substancji działającej
Cena: 67,00 zł

Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 22
Marka: ISO-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 22
Jso Bicomplex Heilmittel Nr. 22 (Opakowanie: 150 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Calcium Sandoz forte Brausetabl.
Marka: Hexal AG

Lactrase 18.000 Fcc Tabletten im Spender Doppelpa
Marka: Pro Natura Gesellschaft für ge
Lactrase 18.000 Fcc Tabletten im Spender Doppelpa.
Lactrase 18.000 Fcc Tabletten im Spender Doppelpa. (Opakowanie: 2X40 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 83,00 zł

Vichy Dermablend korektor 3D nr 35 - piaskowy
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Alsifemin 100 Klima Aktiv z soją 1x1 kapsułki
Marka: Alsitan GmbH
Alsifemin 100 Klima Aktiv z soją 1x1 kapsułki
Alsifemin 100 Klima Aktiv z soją 1x1 kapsułki (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 115,00 zł

Hepa Gel 30 000 I.e. Lichtenstein
Marka: Zentiva Pharma GmbH

Gynomunal żel
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH

Hekla lava e lava D 12 Tabletten
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Hekla lava e lava D 12 Tabletten
Hekla lava e lava D 12 Tabletten (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

Hormeel Sn Amp.
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Hormeel Sn Amp.
Hormeel Sn Amp. (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Ohropax zatyczki do uszu mini
Marka: OHROPAX GmbH

Weleda Pielęgnacyjny krem z nagietkiem dla dzieci
Marka: WELEDA AG

Podophyllum D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Podophyllum D 6 Globuli
Podophyllum D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Dobensana Honig-u.zitronengeschm.1,2mg/0,6mg Lut.
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland
Dobensana Honig-u.zitronengeschm.1,2mg0,6mg Lut.
Dobensana Honig-u.zitronengeschm.1,2mg/0,6mg Lut. (Opakowanie: 24 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Kneipp olejek do masażu z arniką
Marka: Kneipp GmbH

Baerentraubenblaetter Tee
Marka: Bombastus-Werke AG
Baerentraubenblaetter Tee
Baerentraubenblaetter Tee (Opakowanie: 100 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Lacri Stulln Ud Augentropfen
Marka: PHARMA STULLN GmbH
Lacri Stulln Ud Augentropfen
Lacri Stulln Ud Augentropfen (Opakowanie: 120X0.5 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 82,00 zł

Hylo Gel krople do oczu
Marka: URSAPHARM Arzneimittel GmbH
Hylo Gel krople do oczu
Zastosowanie Hylo Gel krople do oczu (Opakowanie: 10 ml)Bardzo intensywnie nawilżają powierzchnię oka. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób cier
Cena: 61,00 zł

Rausch odżwyka do włosów suchych, spray
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH

Anti Stress Vl Lutschtabl.
Marka: LifeX GmbH

Carbo Vegetabilis C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Carbo Vegetabilis C 30 Globuli
Carbo Vegetabilis C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Roche Posay Lipikar Lotion
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Nivea Intimo Waschlotion mit Pumpe
Marka: Beiersdorf AG, GB Deutschland V
Nivea Intimo Waschlotion mit Pumpe
Nivea Intimo Waschlotion mit Pumpe (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

La Roche Posay Kerium DS Kojący krem do skóry łoj
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Retaron Amd Kapseln
Marka: URSAPHARM Arzneimittel GmbH
Retaron Amd Kapseln
Retaron Amd Kapseln (Opakowanie: 30 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 71,00 zł

Ibudex 400 mg Filmtabletten
Marka: Dexcel Pharma GmbH
Ibudex 400 mg Filmtabletten
Ibudex 400 mg Filmtabletten (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Nasic o.K. Nasenspray
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH
Nasic o.K. Nasenspray
Nasic o.K. Nasenspray (Opakowanie: 10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Nyda roztwór z dozownikiem przeciw wszom i gnidom
Marka: G. Pohl-Boskamp GmbH & Co.KG

Wund Und Brandgel
Marka: WALA Heilmittel GmbH

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis