Polecamy Dieta
Napisz do mnie
polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
205221 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Na sezon 2020 roku

4baby icon pink skórzane krzesełko do karmienia

Marka: Atrakcyjne oferty
4baby icon pink skórzane krzesełko do karmienia

Cena: 364,23 zł

Krzesełko do karmienia 4baby ICON SkóraTo nowoczesne krzesełko wyróżniające się na rynku swoim designem i jakością. Bogato ..

Skip hop silikonowy gryzak chłodzący lis explore & more

Marka: Atrakcyjne oferty

Sexshop - masażer - svakom emma heating wand massager fioletowy - online

Marka: Atrakcyjne oferty

Sexshop - masażer - svakom emma heating wand massager czerwony - online

Marka: Atrakcyjne oferty

Skip hop silikonowy gryzak chłodzący pszczoła explore & more

Marka: Atrakcyjne oferty

Sexshop - masażer - svakom emma mini wand massager fioletowy - online

Marka: Atrakcyjne oferty
Sexshop - masażer - svakom emma mini wand massager fioletowy - online

Cena: 178,05 zł

Masażer - Svakom Emma Mini Wand Massager W małym ciele wielka moc   Pokryty gładkim i aksamitnym w dotyku silikonem masażer o giętkiej główce

Koszulka damska fotl valueweight

Marka: Atrakcyjne oferty
Koszulka damska fotl valueweight

Cena: 359,40 zł

Najniższa cena pakietu z nadrukiem: Już od 442,06zł brutto ! Brak ukrytych kosztów. Przygotuj sam swój projekt

Sexshop - plug analny do elektroseksu - electrastim midi electro butt plug m - online

Marka: Atrakcyjne oferty

Skip hop pianinko jamnik wesołe podwórko

Marka: Atrakcyjne oferty

Zestaw okulary przeciwsłoneczne arctica + czapka z daszkiem golden state warriors - 32107

Marka: Atrakcyjne oferty
Zestaw okulary przeciwsłoneczne arctica + czapka z daszkiem golden state warriors - 32107

Cena: 182,93 zł

Arctica Okulary polaryzacyjne fotochromowe Aristo Okulary przeciwsłoneczne firmy Arctica posiadają oprawkę wykonaną z odpornego poliwęglanu

Kadzidło żywiczne - olibanum - 70g

Marka: Atrakcyjne oferty
Kadzidło żywiczne - olibanum - 70g

Cena: 10,16 zł

Frankincense zwana też olibanum (arab.لبٌان , lubbān) to aromatyczna żywica otrzymywana z drzew Boswellia

Zestaw okulary przeciwsłoneczne arctica + czapka z daszkiem new era ny granat - 32117

Marka: Atrakcyjne oferty
Zestaw okulary przeciwsłoneczne arctica + czapka z daszkiem new era ny granat - 32117

Cena: 186,18 zł

Arctica Okulary polaryzacyjne fotochromowe Aristo Okulary przeciwsłoneczne firmy Arctica posiadają oprawkę wykonaną z odpornego poliwęglanu

Zestaw do renowacji zamszu i nubuku pianka, gumka, nano ravvivant coccine brązowy 12

Marka: Atrakcyjne oferty

Zestaw do renowacji zamszu i nubuku pianka, gumka, nano ravvivant coccine australijski brąz 06

Marka: Atrakcyjne oferty

Zaślepka step-90

Marka: Atrakcyjne oferty

Maseczka wielorazowa dwuwarstwowa bawełniana

Marka: Atrakcyjne oferty
Maseczka wielorazowa dwuwarstwowa bawełniana

Cena: 12,93 zł

MASECZKA DWUWARSTWOWA Doskonała osłona twarzy przed wiatrem, zimnem, mrozem, kurzem, bakteriami

Skip hop pudełko śniadaniowe jednorożec

Marka: Atrakcyjne oferty

Easygo optimo air grey fox wózek do 22 kg z obracanym siedziskiem na pompowanych kołach + torba dla mamy gratis!

Marka: Atrakcyjne oferty

Wykałaczki drewniane - 65 mm - 100 szt.

Marka: Atrakcyjne oferty
Wykałaczki drewniane - 65 mm - 100 szt.

Cena: 0,81 zł

Wykałaczki drewniane. Produkt posiada atesty. Dopuszczona do kontaktu z żywnością. Wielkość: 65 mm. Opakowanie: 100 szt

Kostium król wampirów dla chłopca - 7/9 lat

Marka: Atrakcyjne oferty
Kostium król wampirów dla chłopca - 79 lat

Cena: 72,36 zł

Strój wampira dla chłopca na Halloween. W komplecie: koszula, pelerynka. Rozmiar: 7/9 lat

Kadzidło żywiczne - damara- 15g

Marka: Atrakcyjne oferty
Kadzidło żywiczne - damara- 15g

Cena: 6,26 zł

DAMARA - żywica naturalna z drzew Canarium strictum (Kanarecznik). Zapach tego kadzidła jest przyjemny, słodki,, egzotyczny, rozbudza zmysły

Sprawdź: kadzidło | żywiczne | damara

Podstawka do kadzidełek trociczkowych drewniana zdobiona mosiądzem.

Marka: Atrakcyjne oferty
Podstawka do kadzidełek trociczkowych drewniana zdobiona mosiądzem.

Cena: 5,61 zł

Podstawka do kadzidełek trociczek (kadzidełek \"na patyczku\") zrobiona z drewna. Śliczna podstawka będzie ozdobą Twojego pokoju

Materac kieszeniowy dallas multipocket 135x160 cm średnio twardy visco memory dwustronny

Marka: Atrakcyjne oferty
Materac kieszeniowy dallas multipocket 135x160 cm średnio twardy visco memory dwustronny

Cena: 999,19 zł

Wszystkie nasze materace posiadają antyalergiczny pokrowiec niepikowany z zamkiem w kształcie litery L

Materac kieszeniowy dallas multipocket 135x150 cm średnio twardy visco memory dwustronny

Marka: Atrakcyjne oferty
Materac kieszeniowy dallas multipocket 135x150 cm średnio twardy visco memory dwustronny

Cena: 999,19 zł

Wszystkie nasze materace posiadają antyalergiczny pokrowiec niepikowany z zamkiem w kształcie litery L

Materac kieszeniowy malaga max plus 70x190 cm średnio / bardzo twardy końskie włosie 2x kokos

Marka: Atrakcyjne oferty
Materac kieszeniowy malaga max plus 70x190 cm średnio  bardzo twardy końskie włosie 2x kokos

Cena: 568,29 zł

Wszystkie nasze materace posiadają antyalergiczny pokrowiec niepikowany z zamkiem w kształcie litery L

Materac kieszeniowy dallas multipocket 105x165 cm średnio twardy visco memory dwustronny

Marka: Atrakcyjne oferty
Materac kieszeniowy dallas multipocket 105x165 cm średnio twardy visco memory dwustronny

Cena: 860,98 zł

Wszystkie nasze materace posiadają antyalergiczny pokrowiec niepikowany z zamkiem w kształcie litery L

Materac kieszeniowy malaga multipocket 165x165 cm średnio / bardzo twardy końskie włosie 2x kokos

Marka: Atrakcyjne oferty
Materac kieszeniowy malaga multipocket 165x165 cm średnio  bardzo twardy końskie włosie 2x kokos

Cena: 1 356,91 zł

Wszystkie nasze materace posiadają antyalergiczny pokrowiec niepikowany z zamkiem w kształcie litery L

Buty męskie merrell annex trak v mid waterproof j16999

Marka: Atrakcyjne oferty
Buty męskie merrell annex trak v mid waterproof j16999

Cena: 259,35 zł

Buty męskie MERRELL Annex Trak V Mid Waterproof J16999 to buty trekkingowe

Sprawdź: buty | męskie | merel | anex | trak | waterprof

Biowin zestaw z pompką do obciągu wina i piwa

Marka: Atrakcyjne oferty
Biowin zestaw z pompką do obciągu wina i piwa

Cena: 10,57 zł

BIOWIN - Zestaw z pompką do obciągu wina lub piwa.  Wyposażony w zaworek zwrotny

Sprawdź: biowin | zestaw | pompką | obciągu | wina | piwa

Elopol rondel emaliowany stożkowy grochy 0.8l mix

Marka: Atrakcyjne oferty
Elopol rondel emaliowany stożkowy grochy 0.8l mix

Cena: 13,01 zł

UWAGA MIX KOLORÓW! Po zakupie prosimy o wpisanie w zamówieniu wybranego wzoru/koloru

Piła pilarka spalinowa łańcuchowa 4,35km cs-65t demon

Marka: Atrakcyjne oferty

Buty męskie merrell ascent valley j90399

Marka: Atrakcyjne oferty
Buty męskie merrell ascent valley j90399

Cena: 291,87 zł

Buty męskie MERRELL Ascent Valley J90399 to buty lifestylowe idealnie nadające się do użytku codziennego

Sprawdź: buty | męskie | merel | ascent | valey

Polecamy

Strefa marek

Kategorie

Mapa strony